Redaktionen - Nya Hippson Magazine
22
MAR

Nya Hippson Magazine




Idag så dunsar det till lite extra i brevlådorna hos (de flesta) av våra prenumeranter. För idag så kommer nya Hippson Magazine. Det är i vanlig ordning det bästa numret vi har gjort och om vi räknar rätt så är det de 21:a tidningen i ordningen sedan starten 2008. 

Denna gången så har vi varit i Wellington, Florida och hälsat på den växande skaran av svenskar som väljer att övervintra där. Vi förstår varför de gör det, även om det inte är helt lätt att få det att gå ihop ekonomiskt. Mer om det i tidningen som sagt.

Nummer två innehåller i vanlig ordning vår årliga lista över de 50 mäktigaste inom ridsport-Sverige. Tyvärr kan vi inte avslöja här vem som toppar listan, men personen i fråga säger sig själv inte vara någon maktperson. Vi håller alltså inte med och placerar hen överst på listan.

Dessutom är tidningen som vanligt full med tips och trix för bättre ridning och hästhantering. T ex:
- Lär dig Eckermanns unghästssytem
- GI-koll för hästar
- Magnetkameran hittar hältan
- Test av mansnoddar
- Sitsanalys: Minna Telde

...och så kan man vinna ridkavajer.

Köp tidningen här
Bli prenumerant till rabatterat pris

PS. Tyvärr så har vi haft problem med adresserna till en del av våra prenumeranter vilket kan innebära att vissa kommer att få vänta tills på måndag innan tidningen kommer. Vi ber så klart om ursäkt för detta.


Läst 36526 ggr



comments powered by Disqus


Fler inlägg

18
JUN

De vann biljetter till Spanska Ridskolan




Nu har vi dragit vinnarna i tävlingen där man kunde vinna biljetter till Spanska Ridskolans uppvisningar i Stockholm i höst. Tävlingen var mycket populär och hela 605 personer deltog. De lyckliga vinnarna är Monica Östlund i Bergvik och Jenny Bengtsson i Överum. Båda vinner två biljetter var till en av föreställningarna i Globen, den 27 eller 28 september.
  
Stort grattis från oss på Hippson!


Läst 1529 ggr Kommentarer Kommentera


13
JUN

Nummer 3 till prenumeranterna!


I dag, torsdagen den 13 juni, når Hippson Magazine nummer 3 2013 er som prenumererar. I butik finns numret från och med tisdag (18/6). Vi vet inte hur det är hos er, men här i Halmstad är det riktigt "tidningsläsarväder". Det vill säga det ösregnar...
  

Omslaget pryds av vår "Ridol", som denna gång är dressyrmaestron Jan Brink. Missa inte Hege Hellströms och Mikael Sjöbergs personliga – och roliga! – porträtt.
   

Jan berättar om livet efter den internationella karriären. Bland annat har han ju blivit pappa och satsar för fullt på hästavel, träningar för ett litet antal utvalda elever, och försäljning av exklusiva hästar.
 

I tidningen tar vi upp allt från det hårda klimatet i kommentarsfälten i hästbloggarna - till hur Henrik Lannér jobbar med en het hopphäst.
  

Det är rida ut-säsong, därför har vi bett polishästtränaren om råd. Hur får man sin häst mindre tittig och rädd?
  

Ytterligare två intressanta faktaartiklar. Dels en genomgång av hästens sinnen, dels en problematiserande text om att hårt spända nosgrimmor verkar bli vanligare.
  

Tävlar du dressyr och vill vässa dina travökningar? Så här gör du!
  
  
Det här var bara en bråkdel av allt vi tar upp i det här numret. Om du vill köpa lösnummer eller prenumerera, se rutan nedan.
 


Läst 6738 ggr Kommentarer Kommentera

07
JUN

Svara på enkät om alternativa behandlingsmetoder


 

Inför en kommande artikel vill vi veta hur ni läsare ser på det här med att låta behandla sin häst med alternativa behandlingsmetoder, eller komplementärvård som det heter på fackspråk. Ta dig gärna tid att svara på frågorna i enkäten nedan, det tar bara några minuter. Självklart är du helt anonym.
   
Tack på förhand!

 

 

 

Create your free online surveys with SurveyMonkey , the world's leading questionnaire tool.

 

 

 


Läst 18908 ggr Kommentarer Kommentera

Redaktionen av Redaktion Hippson



Välj annan husblogg

Välj husblogg


Lisen Välj
Jeanna Välj
Portugal-bloggen Välj
Therese Välj
Redaktionen
100 procent dressyr Välj
Veterinärstudenterna Välj
Hälsobloggen Välj
Saras vardag Välj
Hippologbloggen Välj
Unghästbloggen Välj
Hästskötarbloggen Välj

stäng

Redaktionen

Här hittar du nyheter från Hippson. Det kan vara allt från nya funktioner på sajten till rapportering från de stora evenemangen.

 

Till bloggen


Redaktions senaste




Arkiv

håll dig uppdaterad

Ja tack, jag vill ha Hippsons nyhetsbrev!


Bli Hippson-fan på Facebook Följ Hippson på Twitter Hippson.se:s RSS-flöden Hippson i mobilen

prylkollen

Veckans inredningstips

Läs mer



Ny, sportig Cavallo

Läs mer



Hyllning till hingsten Hickstead

Läs mer



Till Prylkollen

sportkollen

Se Angelicas omhoppning i Pforzheim

Läs mer



Inget tillstånd för Falsterbo Horse Show

Läs mer



Hästen Caral frisk från tumör - vann i Runsten

Läs mer



Till Sportkollen

Husbloggare

Träningstisdag

Saras vardags blogg



De vann biljetter till Spanska Ridskolan

Redaktionens blogg



Meetingbäst i Gagnef!

Thereses blogg



Till Husbloggarna

Topp 100 igen!

Hippson.se är som enda ridsportsajt, för andra året i rad, med på tidningen Internetworlds topplista över Sveriges bästa webbplatser.

Vi på Hippson är mycket stolta över utmärkelsen, det är oerhört smickrande att det hårda jobb vi lägger ner på sajten uppmärksammas.

Tack alla ni som besöker oss!