torsdag 18 mars 2010  


Havrepappa
Ej anmäld till cupen 2010
Ej anmäld till Tour of Amateurs 2010
2010-02-07: Hästliv/Blandat -

Fotosession

.

Modeller:

Lancio -10 år och mörkbrun valack, Papageno -4 år och brun valack, Chilli -Jack Russel terrier. Ett antal (3) statister i form av ston, samt en och annan skidåkare av arten Homo Sapiens Sportfånus.

 

Plats:

Öijareds dressyrcentrum söndag förmiddag den 7 Feb. 2010.

 

Förutsättningar:

En kall vinterdag med djup snö i hagarna. Lancio har innan idag inte gått med några hästkompisar i hagen på många månader, utan hade istället fått nöja sig med ensamheten i en mindre hage. Papageno och Lancio har inte gått tillsammans förut. Eftersom det finns hovslagare på gården så blev Lancio av med sina skor bak innan ihopsläppet, som en ren försiktighetsåtgärd.

 

 

När väl maktkampen väl var avklarad och lugnet åter härskade i hagarna så brallade Lancio iväg på ett eget ärevarv...

 

 

 

Ni undrar säkert över modellen Chilli. Han var inte så imponerad av maktkampen som pågick i hagen, utan han grävde sig en alldeles egen grop istället

 

Postat 2010-02-07 | Kommentarer (3) | Läst 6582 ggr.

(Logga in för att skriva en kommentar)
2010-02-11 18:59   Ullund

Härliga bilder på Lancio och polare! Nu får du be din fru att hon kör igång sin blogg ighen:-)

2010-02-08 17:58   kryddan 1

Betyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskor
Hoppas att du överlevde den hemska middagen, din stackare...
Vilka härliga bilder på Lancio! Anna kanske skall ta sig en liten snögalopp?
Du har en grej att hämta på min blogg!
Kram, Kryddan

2010-02-07 22:13   hipptips

Betyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskorBetyg:5hästskor
Tänk om de alltid kunde ha de steg som yppar sig vid dessa tillfällen. Hästar gillar nog bäst vinterhalvåret, mygg coh flugfritt. Massor av energi kvar när de slipper att freda sig mot dessa sommarplågor.
Häftig bild på hunden.