Avel
Publicerad: 2023-03-30
Foto: Pernilla Hägg
Dags för testryttarna att sitta upp
På torsdagen är det dags för årets första testridning vid Bruksprovet på Strömsholm. Det är dags för testryttarna Jennifer Fogh Pedersen och Dave Maarse att sitta upp på de fyraåriga hopphästarna. Följ Hippsons liverapportering här.
Text: Linnea Lindahl
Foto: Pernilla Hägg
Årets testryttare hoppning:
Jennifer Fogh Pedersen För Jennifer är det nionde gången som testryttare vid SWB:s bruksprov. Danskan bor i Tyskland och bedriver där ett utbildningsstall för unga hästar. Hon har tävlat upp till 1,60 hoppning på internationell nivå.
Dave Maarse Dave gör sitt sjätte Bruksprov för SWB. Till vardags driver han Droogstal tillsammans med sin fru Gaby. Han tävlar internationell hoppning på en och tvåstjärnig nivå.
Det är 18 stycken 4-åriga hopphingstar som ska testridas.
Nixion VLS Z
e. Nixon van't Meulenhof u. Nuage vd Donkhoeve e. Hunters Scendro
äg. Lövsta Stuteri AB
uppf. Geert van Loo
Ryttare: Rebecca Milton
Jennifer Fogh Pedersen:
"Väldigt ridbar, hoppar bra reagerar bra. Väldigt bra känsla."
Dave Maarse: "Bra känsla och reaktion, han vill hoppa felfritt."
Janeiro de Bieville
e. Balou du Rouet u. Andalie de Bieville (SF) e. Kannan
äg/uppf: Loviseholm Stables AB/ Alexandra Klouytten
Ryttare: Elin Jansson
Dave Maarse: "Fokuserad och försiktig."
Jennifer Fogh Pedersen:
"Trevlig häst, välbalaserad. Inte så nöjd i munnen och svår att styra i dag. Hade önskat att han var mer framme för skänkeln, men en väldigt trevlig häst som kanske bara behöver lite mer tid."
Plot Pearl Zäta JL
e. Plot Blue u. Baloutezz JL e. Balou
äg/uppf: Jessica Lindahl & Johan Lindmark
Ryttare: Mikaela Gustaphson
Dave Maarse: Väldigt bra känsla och hoppar med fint scope.
Jennifer Fogh Pedersen: Fantastisk häst. Trots sin ålder känns det som att hoppa med en sjuåring. Fin i munnen. Fin känsla för hinder, hoppar med försiktighet och scope.
Otto M
e. Chapeau TN u. Roxan G e. Marlon
äg/uppf: Ben Hesselink, Lina BengtssonA. T.M. Milder
Ryttare: Lina Bengtsson
Dave Maarse: En fin häst. Han är fyra år gammal, men känns lite som en treåring fortfarande och kan behöva lite mer tid.
Jennifer Fogh Pedersen: Mycket scope, elastisk. Men har svårt att hänga ihop med sin stora galopp. Styrbarheten är lite svår, men med tiden kommer det att bli en fin häst.
Galero Asp (SWB)
e. Gamelus R (G.Amelusina R53) u. Tolero e. Heartbreaker
äg/uppf: Caroline Hayenhjelm
Ryttare: Johanna Wall
Dave Maarse: "Springer lite efter hindret, behöver lyssna på ryttaren där. Hoppningen är bra och en trevlig häst. Han har en del karaktär".
Jennifer Fogh Pedersen: "Ganska svårriden för dagen, mycket karaktär. Av och på för kontakt och skänkel. Men hoppningen är bra. Det finns en del jobb kvar när det kommer till ridbarheten."
Cortez de Merignat (SWB)
e. Comthago VDL u. Candy de Merignat e. Crelido
äg/uppf: Torero Holding ApS
Ryttare: Björn Svensson
Dave Maarse: Lite svårt då han var lång i galoppen i början. Han kastar sig lite över hindret. Men han har mycket kraft och det är en stor och lång fyraåring, kan behöva öva mer samling.
Jennifer Fogh Pedersen: Vacker häst, fin i munnen. Bjuder inte riktigt på sig själv, men man får komma ihåg att det är bara fyraårga hästar. Ger en bra känsla, lämnar marken med kraft. När han blir äldre och vågar bjuda mer på sig själv kommer det bli bättre.
Millions of East (SWB)
e. Million Dollar u. Casandra Z e. Carthago
äg/uppf: Jeanette Joelsson, Per Jansson och Toto AB, Anna Holmgren
Ryttare: Anna-Clara Pettersson
Dave Maarse: "Hästen gick inte fram riktigt. Sedan blev hästen rädd för något och då är det bättre för honom att avbryta."
Jennifer Fogh Pedersen: "Jag började rida innan Dave, innan hästen blev rädd. Han gör ett bra jobb på hinder men är inte riktigt framme för skänkeln och håller sig inte framme av sig själv. Men det är en häst som man kan lära att bära sig själv, han har kvalité men måste jobba på att hålla sig bättre framme.
Top Secret van't Meulenhof
e. Leandro VG u. Carthina Z e. Carthago
äg/uppf: Axel Verlooy och Paddy Looney BVBA Stal't Meulenhof
Ryttare: Linda Eriksson
Dave Maarse: "Bra galopp, i början hoppade han "utan rygg" lite grann, men det blev mycket bättre på slutet. Det är bra ridbarhet och scope i hästen."
Jennifer Fogh Pedersen: "Trevlig häst men känns lite matt för dagen och inte framme för skänkeln. Gör sitt jobb men känns något svag i kroppen. Men en fin häst."
Don Giovanni Z
e. Diamant de Semilly (SF) u. Rubiera e. Couleur Rubin
äg/uppf: Päivi Kontio
Ryttare: Joel Andersson
Dave Maarse: "Inte helt fokuserad på hindret, men en fantastisk känsla på vissa hinder. En del kvar att jobba på i ridbarheten."
Jennifer Fogh Pedersen: "Har en massa kapacitet men i dag är det svårt att rida för han är okoncentrerad och leker runt. Har fokus någon annanstans. Han är svår att hålla rak, svårt att få jämn bjudning. Behöver mer tid för att mogna mentalt. Han har kvalité men ganska svårriden i dag."
BWs Like Up (SWB)
e. Ike u. Leva Up (51) (SWB) e. Levantos II
äg/uppf: Björn Wilén
Ryttare: Linnea Åkesson
Dave Maarse: "Fin att rida, bra galopp, bra känsla för hindret. Försiktig. Frambenstekniken kan bli bättre."
Jennifer Fogh Pedersen: "Överförsiktig, men bra galopp. Helt säkert har han kvalité, men kändes inte helt redo för uppgiften. Men kvalité finns och bra känsla på sprången."
Kiviuq N (SWB)
e. Kannan u. Isis N (SWB) e. Indoctro
äg/uppf Ingrid och Olle Kindberg
Ryttare: Christoffer Andersson
Dave Maarse: Den var bra till att börja med men efter en stund kändes han lite förvirrad när jag lät honom vara själv. Han blev även rädd för kombinationen. Det är unga hästar och sista gången gick det fint.
Jennifer Fogh Pedersen: Det är en hingst som ser väldigt färdig ut men känns ofärdig när man rider. Han är vinglig, en häst som behöver mer tid för att komma till sin rätt men en trevlig häst.
Ontario ES
e. Kashmir van't Schuttershof u. Hosanne ES e. Kannan
VDL StudE. Schep
Magnus Österlund
Dave Maarse: Ger en känsla av nedförbacke. Känslan på hinder var verkligen bra, han är försiktig. Jag tror att det är en riktig bra hopphäst men han behöver få bättre balans och gå mer i uppförsbacke.
Jennifer Fogh Pedersen: Det här är en häst med mycket kvalitéer som är väldigt försiktig. Ger en bra känsla på hinder med bra ridbarhet, bra kapacitet. Absolut en häst med väldigt mycket kvalité.
Amarezzo del Norte (SWB)
e. Arezzo VDL u. Bögegårdens Filippa e. Favorit Ask
Äg. Sara Valladares
uppf. Teodor Dragstedt
Ryttare: Caroline Johansson
Dave Maarse: Han är lite spooky i början och vrider sig lite i språnget. Är stark i kontakten, hoppningen är bra och han är väldigt vacker.
Jennifer Fogh Pedersen: Lite trött i dag och ostadig i kontakten. Han försöker göra rätt men har svårt att hoppa upp, vrider sig i språnget. Svår att bedöma i dag, då han inte är så ridbar just nu.
Chou Blue
e. Chacoon Blue u. Ballerina J e. Balou du Rouet
Äg. Farhultslund och Johan Ifverson
Uppf. Gerd Janssen
Ryttare: Thomas Ryan
Dave Maarse: Ger en väldigt bra känsla, kanske allt scope som finns, fina framben, bra bak, går även framåt i språnget. Det är en riktigt bra häst.
Jennifer Fogh Pedersen: Fantastiskt fin häst med extremt mycket scope och kapacitet, väldigt känslig, stor galopp. En häst som är väldigt fin att rida, det handlar bara om tid innan han är på de stora banorna.
Chaccafly CL
e. Chacfly PS u. Evista e. Quiwi Dream
Äg. Lövsta Stuteri AB
Uppf. Carsten Lauck
Ryttare: Rebecca Milton
Dave Maarse: Väldigt trevlig häst med bra scope. Han vet exakt vad han ska göra efter hindret, stannade en gång men det är inget problem, en mycket komplett hopphäst.
Jennifer Fogh Pedersen: En komplett häst av fin modell som hoppar med bra teknik, mjuk och komfortabel. Väl förberedd för uppgiften.
Nixvinio MB Z
e. Nixon van't Meulenhof u. Sylvinia e. Grosso Z
Äg. Equorum
Uppf. Highfield Genetics
Ryttare: Mikaela Gustaphsson
Dave Maarse: Verkligen bra häst, bra på hinder, korrigerar sig fint, tillräckligt med scope. Jag hade velat ha honom lite mjukare på hinder.
Jennifer Fogh Pedersen: En väldigt positiv häst, enkel att rida på hinder. Har bra bjudning, ger ett bra förtoende. Han känns något stel i bogarna men hoppar väldigt bra.
Try Me-K van Kattenheye
e. Prestige van het Kluizebos u. Guess de Hus e. Vigo d'Arsouilles
Äg. Torbjörn Bredenlöw
Uppf. Annemarie Strobbe och Tony Raman
Ryttare: Elin Jansson
Dave Maarse: God ridbarhet men lite stark i kontakten. Hoppningen var riktigt bra, han stod emot lite på höger skänkel. En häst med väldigt mycket scope som hoppar otroligt bra.
Jennifer Fogh Pedersen: En häst som ger en väldigt bra känsla med massor av scope, försiktig. Han är lite ojämn i kontakten och lite av och på i sin bjudning men den här kommer att gå på internationella banor i framtiden.
Startlista
taggar
Liknande webbartiklar
- Hingstnytt: Skyline to B blir i Tyskland
- My Lagerberg gjorde debut på Bruksprovet
- Joel Andersson visade flest hingstar vid Bruksprovet
- Dags för dressyrhingstarnas testridning
- Ovanligt många hingstar anmälda till årets Bruksprov
- Theo Hanzon tillbaka som testryttare – gav Sibelius 10 poäng
- Vad är skillnaden mellan accepterad och premierad?
- Bollerups Elrondo utmärkte sig redan som föl
- De är årets testryttare vid Bruksprovet
- SWB godkänner Tysklands kortprov

Kvinna allvarligt skadad efter ridolycka
Tre elever fick föras med ambulans till sjukhus efter en olycka i Umeå på fredagen. En kvinna i 75-80-årsåldern är allvarligt skadad.

Tävling: Vinn ridbyxor från Börjes Hästsport
I veckans tävling, i samarbete med Börjes Hästsport, ligger ett par ridbyxor i prispotten. De passar såväl till tävling som vardag.

Delta i en enkät om hästhållning
Nu har du som rider, äger häst eller driver stall möjlighet att bidra med dina erfarenheter till stiftelsen Race For The Baltics arbete för en bättre miljö.

Vilken färg får hästen – och varför?
Brun, skimmel eller black? Och kommer fuxstoet att få ett hetsigt temperament? Bo Furugren har skrivit en hel bok om hur hästar ärver sina färger.
Det finns ungefär 300 olika gener som påverkar hästens pigmentbildning

Flera fina rundor för Sverige i Nations Cup
Amanda Landeblad blev bästa svensk med två felfria rundor när fredagens omgång av EEF Series Nations Cup avgjordes i norska Drammen.

Henrik och King Edward placerade
Henrik von Eckermann och guldhästen King Edward har tagit en fin placering, denna gång i franska St Tropez.

"Lugn kompis jag hjälper dig!"
Anledningen till att hästen behöver en betesreducerare är olika. Alla accepterar inte "munkorgen" och gör det mesta för att ta av den.

Fem hästgårdar under två miljoner
Fungerande hästgård, med mer eller mindre renovering, för en billig peng? Här är de fem billigaste hästgårdarna från Hemnet just nu.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Lär dig mer om kissing spines
Kissing spines är en vanlig diagnos vid ryggbesvär som inte alltid innebär ett problem, men det är viktigt att identifiera hästar som får symptom.

Otillåtet att ta bort svalornas bon i stallet
Under sommarhalvåret är det vanligt att svalor bygger bo i stallet. Enligt Svenska djurskyddsföreningen är det viktigt att skydda fåglarna.

Tränar stjärnhästar hos Stuteri Arch
Nya äventyr väntar för Fanny Kullmyr. På lördag gör hon sin första arbetsdag som beridare hos Stuteri Arch.
Tar fram topphästar till Peder och Malin: "Coolt att de tror på mig"

Noggrann hörnpassering ger lyckat ridpass
En bra hörnpassering kan förbättra hela ridpassets kvalité. Johanna Due Boje tipsar om en basövning som gör stor skillnad.

5 spaningar inom hästnäringen
I samband med GHS hölls Hästföretagarforum – en kunskapsfylld dag för hästföretagare. Det bjöds på tips och erfarenheter ur verkligheten.
"Du kan inte göra allt själv så omge dig av personer som du kan lita på"

Ny häst? Så lägger du upp första passet
Det gäller att som ryttare ge hästen en bra upplevelse genom att hitta lugn och trygghet innan man börjar ställa krav, menar Patrik Kittel.

Camping i hästtransporten blev succé
I brist på tält och husvagn inför campingsemestern fick Jörgen Vallentin Hällbrant med familj en idé. Varför inte bygga om hästtransporten?

Vill höja ribban i hästvårdsbranschen
En försäljning av tidigare hundvårdsmärke gav ett kapital att börja bygga på nästa dröm. En koncern där naturliga hästvårdsprodukter är först ut.

Full fart mot SM-helg
I samband med nationaldagstävlingarna blir det dressyr-SM och svenskt mästerskap i para. SM i fälttävlan för unga ryttare avgörs samma helg.

Uppfödaren om att Mazy ska få föl
Det blir inget SM för Johanna Due Boje och Mazy Klövenhöj i år. Stoet har precis inseminerats och planen är att göra embryotransfer.

"Visst blir man lite starstruck”
Viktor Edvinsson är en av U25-ryttarna som får rida under Global Champions Tour på Stadion. Här berättar han vad han ser mest fram emot.

"Fölet stod i skogskanten och tittade på mig"
När Annelie kom ut till hagen fick hon sig en riktig chock – där stod ett nykläckt föl bredvid en stolt mamma. Nyfödda hingsten fick namnet "Mr. Wright".
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– Tema: Relationen till hästen
– Porträtt: Angelica Augustsson Zanotelli
– WE: Lär dig öppna grinden
– Gör dig redo för lätt A
– Kom över din ridrädsla
– Barreringsskandalen på 1990-talet
...och mycket, mycket mer!