För en dryg vecka sedan föddes ett bedårande och tillgivet litet stoföl på Stuteri Simberg vid Kinnekulle, som matte Ylva Lindh döpte till Eagle Eye. Fölungen hade nämligen bara ett öga – här berättar uppfödaren mer.
Text: Anki Yngve
Foto: Privat
Hej Ylva, er lilla Eagle Eye kom till världen enögd, berätta.
– Eagle Eye föddes den 22 april och kom lite tidigare än beräknat. Mamma Evening Encore är ett engelskt fullblodssto som vi har köpt i Frankrike för galoppavel. Hon har segrat i löp i både England och USA, är 17 år och har haft många föl. Men vi ville prova att ta fram en ridhäst och valde Copycat (SWB), vi har tidigare en tvååring e. Fetcher N (SWB) med det här stoet och han ser väldigt fin ut.
– Lilla Eagle Eye är ett alldeles bedårande stoföl, det är svårt att inte älska henne på en gång! När hon föddes och vi såg att det bara var ett öga blev vi först väldigt osäkra på vad det skulle innebära. Men hon klarar sig riktigt fint och nu när det har gått en vecka leker hon med ett annat föl som vilken fölunge som helst. Det enda man ser som är annorlunda är att hon vrider det vänstra örat utåt.
Vet ni vad orsaken är till att ögat inte har utvecklats fullt ut? Vad säger veterinären?
– Orsakerna till enögdheten vet vi inte, vår veterinär har aldrig sett det här förut. Men jag hittade en vetenskaplig artikel från USA där det står om ögonsjukdomar med mera, där nämns att det är fullblod som kan födas med det de kallar microphthalmos. Bilden i artikeln ser ut precis som Eagle Eyes öga.
Hur blir framtiden för henne?
– Den får vi hoppas blir god. Eagle Eye kommer att finnas till salu, men annars får hon bli kvar för utbildning för att sedan säljas som ridhäst. Det finns ju många enögda hästar som klarar sig bra i de olika disciplinerna, så det här ska inte vara något större problem tycker jag.
Slutligen, kan du berätta lite om er verksamhet på Stuteri Simberg?
– Vi har fött upp hästar i många år. Först welshponnyer, sedan utökade vi med varmblodiga travhästar där de första "Simb-hästarna" föddes 1993. I dag föder vi upp welsh, trav- och galopphästar och så lite ridhästar (SWB). Vi har fött upp cirka 600 hästar och ponnyer genom åren. Äldst på gården är vår Elit-premierade welshponnyhingst Simberg Hobnob som är aktiv i aveln.
Skaraborgs Läns Tidning har besökt Eagle Eye – läs deras artikel
Några hästar kom lösa och sprang ut på en väg under onsdagens kväll. En buss kolliderade med dem och två av hästarna behövde avlivas.
Flera dyra sadlar har stulits från ridskolan i Bräcke. Polisen uppmanar hästägare till försiktighet och tror att det rör sig om ett beställningsjobb.
Ston kan vara så givande att arbeta med, men också utmanande, särskilt när de behöver prestera. Varför är ston så knepiga och hur kan vi hjälpa dem?
När Susanna Rohm hamnade på sjukhus och dottern var fast i Norge på grund av restriktioner hjälpte kompisarna på Sörmons RK till.
"Jag har aldrig mött så många hjälpsamma människor i ett och samma stall"
De senaste åren har det dykt upp allt fler träns på marknaden som kallas för anatomiska. Men vad innebär det? Och vad är bäst för hästen?
Idag (25/2) kan du köpa bokserien Masterclass Hoppning med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Visst är det härligt att sätta sig och vila en stund? Det tycker i alla fall Superman, som har gillat att sitta på halmbalen i lösdriften sedan han var föl.
Se klippet: "Han är otroligt social, trevlig och älskar att gosa"
Hästägaren anmälde veterinären gällande felbehandling i samband med en operation av en tandfraktur. Ansvarsnämnden ger veterinären en erinran.
För ett år sedan belönades Björnbo Gård 4H med ATG Drömfond. I dag, och alla andra dagar, fortsätter arbetet att få unga att må bättre med hjälp av hästar.
"Ska lämna stallet med mer kraft och energi än de hade när de kom"
Tävlingarna i spanska Valencia är fortsatt inställda på grund av smitta. Uppemot 50 hästar har eller har haft feber. Ytterligare provsvar inväntas.
Ridhus och ridbanor kan vara dammiga miljöer. I ett nytt forskningsprojekt har man undersökt om detta innebär en hälsofara för ridlärare.
Varför ser man samma stall/hästföretagare annonsera efter arbetskraft om och om igen. Vad är det som gör att de inte lyckas behålla sin personal?
Mias dotter jobbade som hästskötare med villkor som inte går att leva på
Victoria Almgren svarar på en läsarfråga om en häst som blir överladdad i hoppningen. Att trava över hindren i kontrollerad fart är att föredra.
"Hästen får inte accelerera utan bara bjuda jämnt fram till hindret"
Idag (24/2) kan du köpa bokserien Masterclass Dressyr med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Beläget mellan Ängelholm och Båstad ligger en hästgård med tre boningshus, stall med sex boxar, ridbana och fina hagar med vindskydd.
Flyinges utbildningar är vida kända. Nu har de utökats med en gymnasieutbildning med inriktning på drift av hästsportanläggningar.
En hovslagare fick ett vredesutbrott och sparkade en häst i samband med skoning. Ansvarsnämnden tilldelar nu hovslagaren en erinran.
Vissa hästar drabbas av fri fekal vätska, men varför? I en ny doktorsavhandling har man undersökt samband för att komma fram till en orsak.
Till helgen är det dags för Kungsbacka Grand Prix, som blir startskottet för Lövsta Future Challenge Jumping U25. Det blir två kvaltillfällen innan finalen.
Ulrika ville ge sina hästar hö i boxen under de timmar som hon själv inte hade möjlighet att vara där. Då byggde hon en automatisk höutfodrare.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!