Dressyr
Publicerad: 2016-12-21
Är detta framtidens dressyrkläder?
Frack och hatt eller hjälm och en färgglad plastrong? Nya ändringar i TR gör att dressyrkläderna har hamnat i fokus igen. Vi blickar tillbaka till 2011, då flera designelever lät kreativiteten flöda och utformade förslag till nya dressyrkläder.
Foto: Nordisk Designskola
För fem år sedan gav vi på Hippson elever på Nordisk designskola i Borås uppgiften att tänka fritt och nytt, och designa en framtida tävlingsdräkt för dressyr med hjälm som bas. Här nedan ser du ett urval av dem.
Skolan lät faktiskt sy upp ett demoexemplar av Emelie Grahn Sjölunds sportfrack, i de svenska färgerna. Fracken fick sedan hänga med till sportmässan ISPO i Tyskland, där den fick stor uppmärksamhet. Vad tycker du? Är detta framtidens dressyrkläder?
Eleverna studerar resultatet.
En av Ida Lantos idéer var att göra en kortare frack i en lite tunnar ull-/bomulls-blandning, längre framtill än den klassiska dressyrfracken men med kortare skjört. Skjörten baktill är också lite vidare, med en form som lägger sig fint över hästryggen. Ribbad resår på sidorna av jackan och på insidan av ärmarna ser snyggt ut, och gör ryttaren rörligare och smidigare. Fracken har en dold dragkedja mitt fram, knapparna är en dekorativ detalj.
– Jag har ritat två varianter, en med hög hals och en med djupare ringning. Jackorna är lite militärinspirerade med raka linjer och axlar, men ändå kvinnliga. Jag ville behålla stiligheten i dressyrfracken eftersom dressyr är en sådan graciös sport, säger Ida Lanto.
Maria Klintarp har dels ritat en svart frack med vita detaljer, dels en mörkgrå med svarta detaljer. Tanken med den svarta fracken var att behålla den klassiska och högtidliga känslan i dressyren, men samtidigt göra jackan mer elegant. Inspirationen kommer från modehuset Chanel. Idéen bakom den grå fracken är att med små detaljer göra den ursprungliga siluetten mer nytänkande.
– Jag har hämtat inspiration från 1800-talets frackmodeller. Den dova färgskalan ger en sofistikerad känsla, som passar dressyrsporten, säger hon.
Sara Paananen har gjort en frack inspirerad av militären och främst av Napoleon (till vänster). Syftet var att behålla det som gör att man känner sig elegant i frack, men ändå komma bort från det traditionella och göra något nytt och spännande.
Fanny har skapat en unisexfrack som också är inspirerad av äldre militäruniformer (till höger). Den är enkelknäppt och har bandapplikationer fram, fracken har markerade axlar och ärmslut i samma känsla som en gammeldags uniform. Den har en modern twist med det förkortade bakstycket och förlängningen med en ärmapplikation.
Emelie Grahn Sjölund designade en sportfrack som sedan syddes upp och bärs av en modell på bilden ovan. Idéerna kring fracken var att den ska ge en sportbetonad känsla med ett stilrent och sofistikerat utseende. Mycket av inspirationen kommer från skid- och löparjackor där funktion, bekvämlighet och utseende är viktigt för prestationen.
– Jackorna är sportigt trendiga och ger en alert känsla.
Liknande webbartiklar
- Ny klädkollektion inför hästfesten i Friends
- Långa regnkappor som skyddar i sadeln
- Smygkika på sommarens Falsterbo Horse Show-kollektion
- Vår- och sommarfräscht i härliga färger
- Klassiskt hästmodemärke tuffar till sig
- Sneak-peek på Gina Tricots kommande ryttarkollektion
- Härliga barnkläder med hästtema
- Höstigt mode för häst och ryttare
- Sneak-peek på lyxig ridsportkollektion
- Sneak-peak på Gina Tricots Falsterbo-kollektion

Bommar som ger bättre hörnpasseringar
När Nina Hofmann Küppers tränade hoppryttare i Tyskland lade hon ibland in bommar i övningen. Detta för att fånga deras fokus.
Dressyrryttaren: "Det är lika viktigt att rakrikta som att runda"

Svenska medaljer vid NM i Flyinge
Den här veckan pågår Nordiska mästerskapen, NM, på hemmaplan i skånska Flyinge. Några svenska medaljörer har redan korats.

Arthur bytte Frankrike mot Sverige
Hästskötaren Arthur Leportier är en 27-årig fransman som varje morgon går upp klockan halv sex för att ta hand om en av Sveriges bästa travhästar.

Louise Romeike visade formen i Polen
Det blev en lyckad fälttävlanshelg för Louise Romeike i Strzegom, med två vinster och en andraplats. För Nation Cup-laget blev det stolpe ut.

Upptäckten av en hästsko på marken
Känslan av att vara riktigt taggad på ett ridpass kan nog alla relatera till, men så kommer man ut till hagen: en tappad hästsko.

Gustavsbergs ridskola till salu
100 miljoner är prislappen för Gustavsbergs ridskola. Om inte Värmdö kommun vill köpa ridskolan, menar ägaren att nedläggning riskeras.

Regeln är att det finns inga regler
Sex år har gått sedan Ewelina Wettergren Unger lämnade Sverige för Portugal. I dag tränare hos Luis Valenca utanför Lissabon.
"Vi har inga förutbestämda begränsningar för hur vi tränar hästarna"

Bästa sällskapet vid frukosten
Att äta frukost tillsammans ger en härlig start på dagen. I det här fallet är det katten som håller sin bästa hästkompis sällskap – från hästryggen.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Klimatsmart helhetskoncept
Bakom idén om en helhetslösning för hästägare står en hästintresserad lantbrukspionjär och ingenjör. Här berättar hon mer.
"Syftet är att både kunden och lantbrukarna ska känna sig trygga"

Hästen som gnäggar i sömnen: "Livsnjutare"
Tuffe, 29 år, är en avslappnad herre som tar livet med ro. Flera gånger har hans ägare hört honom både snarka högljutt och gnägga i sömnen.

Sommartips – skydda din fyrbenta vän
I den här artikeln har vi samlat både läsartips och fördjupande forskning från arkivet, om hur du får bukt på sommarens irriterande insekter.

Räddningstjänsten hjälpte häst som ramlat
En häst ramlade omkull mellan några träd och kunde inte ta sig upp själv. Räddningstjänsten tillkallades till platsen för att hjälpa hästen.

Gräsbrand uppstod – hästar evakuerades
En gräsbrand bröt ut på en åker i Kävlinge kommun, Skåne. I närheten befann sig hästar som fick evakueras från platsen.
Markägare hjälpte till att hindra branden från att sprida sig

Marielle omskolar två travare i sommar
I projektet "Vidare från travbanan" ska tio travhästar omskolas till ridhästar och sedan säljas. Beridaren Marielle Eriksson har tagit emot två.
"Det är jättekul att se hur de utvecklas och båda är lätta att hantera"

Dynamiken i flocken är viktig för välfärden
Hästen är ett flockdjur i behov av relationer, gruppen ger trygghet och utvecklar beteendet. Men ny forskning visar att det inte finns någon "ledarhäst".

Guide: Välj rätt vindskydd för din hage
Ett väderskydd i hagen gör att hästarna kan söka skydd när vädret inte är idealiskt. Det finns en del att tänka på vid val av skydd – ta del av tipsen här.

Planering är A och O
Oavsett om du ska bygga om eller bygga nytt finns det ett par saker att tänka på, innan du sätter i gång med din lösdriftsanläggning.

Sverige trea i Nations Cup i Rotterdam
Under lördagen avgjordes Nations Cup i dressyr i Rotterdam, Nederländerna. Det svenska laget var med och knep en pallplats.

Den nya skrivningen i konsumentköplagen
För alla köp som har ingåtts efter den 1 maj 2022 finns det en ny skrivning i konsumenköplagen att förhålla sig till. Men vad innebär den?

Häst hamnade i älv
På lördagen tog en häst sig ut i Vrångsälven, utanför Charlottenberg. Räddningstjänsten ryckte ut, men hästen lyckades ta sig upp på egen hand.
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren


Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Förebygg skadorna
– Porträtt: Jessica von Bredow-Werndl
– Bli en stjärna på rakriktning
– Som gymträning för hästar
– Skydda din häst mot fästingar
– Stallmaskiner som underlättar
...och mycket, mycket mer!