Dressyr
Publicerad: 2021-10-02
Benito SC vann sexårsfinalen: "Det är som en saga"
Maria Eriksson och Benito SC vann kvalet i veckan och gjorde en repris när de galopperade hem sexårsfinalen under Breeders Trophy på lördagen. Maria delar glädjen över sin första Breeders-vinst med valackens två uppfödare.
– Det är fantastiskt, det är precis som en saga, säger Stiven Wiklund.
Text: Frida Bank
Foto: Linnea Lindahl
Valacken Benito SC (e. Benetton Dream FRH – Troll, uppf. Carina Edin och Stiven Wiklund, äg. Maria Eriksson) fick beröm för sina fina gångarter, inte minst galoppen. Den enda utmaningen under dagens final var att få honom att slappna av lite mer, menade domarna.
– Du får säga till honom att allt han gör är fantastiskt bra, men ibland är lite mindre det bästa. Då når ni de allra högsta betygen, vilket är möjligt, säger domare Christoph Hess efter ritten. Ekipaget fick totalt 84,2 procent med högst betyg, 9, för galoppen.
Ryttaren Maria Eriksson är också den som äger hästen och som har ridit in honom. Deras resa tillsammans började när Benito SC var två år.
– Jag såg hans syster och sa att en sådan vill jag ha, fast tio centimeter högre och valack. Då hörde Carina av sig och sa att de hade en. Jag tittade på honom och fastnade direkt för hur han rörde sig, berättar Maria.
"Mycket som kan hända på vägen"
Carina Edin och Stiven Wilund föder upp två-tre hästar per år, sju mil utanför Sundsvall. Det är första gången de har fått se en av dem vinna Breeders Trophy.
– Det är fantastiskt, det är som en saga. När Maria kvalade kände jag att "yes, det här är inte sant!". Men man vet att det är så mycket som kan hända på vägen innan man får stå här, bara de går in på banan så kan ju något hända, säger Stiven.
Uppfödarna berättar att det höll på att gå illa redan när Benito SC skulle födas, då han låg i felläge.
– Det gick bra till slut, men han hade svårt att komma ut och då fick vi ta fram krafter som man inte tror att man har, säger Carina.
– Att han har blivit så här bra är helt klart Marias förtjänst, det är hon som ska ha all heder, säger hon.
Hoppas på Grand Prix i framtiden
Att Benito SC står som segrare i dag har att göra med hans fantastiska gångarter och hans fina temperament, tror ryttaren.
– Det krävs att hästen har bägge delarna, annars funkar det inte. Det var lite kärvt på ärevarvet, men det får vi se till att träna på. Det är bara att utbilda vidare, sen vet man aldrig var man hamnar. Min förhoppning är att det blir en Grand Prix-häst i slutänden. Tanken är att jag ska behålla honom, säger Maria.
"Positiv ridning"
På andra plats kom Anita Roslund och Fontanell (e. Fürstenball – Ampere, uppf. Lena Nyström, äg. Anita Roslund) med 83,2 procent.
– Det här är positiv ridning. Du ger hästen självförtroende och ser till hästens natur. Det blir höga betyg, grattis, säger Christoph Hess.
Ebba von Essen och Ztorm (e. Zuidenwind – Briar, uppf. Jeanette Joelsson och Per Jansson, äg. Ebba von Essen) följde på 80,1 procent. På samma procent kom Jacob Nörby Sörensen med First Lady VH (e. Fürstenball – Casimir, uppf. Västra Hoby Stuteri AB, äg. Lexner-Jonsson Rid AB), så det blev en delad tredjeplats.
Resultat
Lördag 2 oktober
08.00 FEI Intermédiaire II
12.00 Clinic med Christoph Hess
13.15 Final femåriga hästar
15.35 Final sexåriga hästar
17.45 Final sjuåriga hästar
19.45 Final fyraåriga hästar med testryttare Cathrine Dufour
Söndag 3 oktober
08.00 SWB Riders Cup
10.30 FEI Grand Prix Kür
14.50 Kval till Lövsta Future Challenge U25
12.50 Kval till Lövsta Future Challenge Unga Grand Prix hästar
Ovanstående är cirkatider och kan komma att ändras.
Start- och resultatlistor
Följ SWB Equestrian Weeks livesändning
Liknande webbartiklar
- Mr Grey VH vann femårsfinalen – Västra Hoby fick dagens andra seger: "Otroligt kul"
- Springbank II VH fortsätter sitt segertåg – 96,6 procent i sexårsfinalen
- Charlotte Dujardin om favoriten Kane: "Som att köra en Rolls-Royce"
- Breeders Trophy blir SWB Equestrian Weeks: "Det har jag sett fram emot länge"
- Cathrine Dufour: "Söker inte efter galet stora rörelser, utan smarta"
- For Rose ts vann fyraårsfinalen: "Verkligen en häst med framtiden för sig"
- Springbank II VH travade hem segern i sjuårsfinalen: "Som att dansa tango"
- Vendela och Diploid toppade femårsfinalen: "Harmoni plus, plus, plus!"
- Jeanna Högberg och Breeders-vinnaren Astoria tillbaka i Flyinge
- Skyline To B bästa treåring: ”Han är precis lika fin som domarna säger”

Irma Karlsson Grand Prix-vinnare i Tyskland
Det pågår fyrstjärniga hopptävlingar i Gross Viegeln, Tyskland, den här helgen. Irma Karlsson och Chacconu vann söndagens stora Grand Prix.

Sverige vinnare i Nations Cup
De svenska framgångarna fortsätter när Patrik Kittel, Antonia Ramel och Juliette Ramel vinner Nations Cup i Frankrike.

Video: Gör hästen klar för tävling
Se hur hästskötaren till Grand Prix-ryttaren Martin Ågevall gör iordning hästarna inför tävling. De tipsar också om sina absoluta favoritprodukter.

Hästarnas päls blir bädd i fågelbo
Det lossnar en hel del päls när hästarna fäller såhär års. Men var ska man göra av allt hår? Britt-Marie Berg använder det till att bädda fågelholkar.

"Viktigt att hålla föl i en grupp"
Sommar betyder föltider. Kanske är du själv uppfödare eller planerar att köpa ett föl? Antoon Dekkers har mångårig erfarenhet.
Horse Auctions Europe har ställt frågor om föl- och unghästars uppväxt

Systrarna ska på ny långritt i Tiveden
Förra året tog Madeleine och Elin Silverbratt med sig sina hästar till Tiveden för en tre dagars långritt i naturen. I år blir det en favorit i repris.

Mental träning för ponnyföräldrar
Att ryttare tjänar på att träna mentalt är knappast någon nyhet. Men även föräldrar som agerar medhjälpare på tävling kan ha behov av detsamma.
Nina Fox Stark: "På tävlingsplatsen är det en positiv attityd som gäller"

Se supersnabba Indiana i omhoppningen
Malin Baryard Johnsson och H&M Indiana var ostoppbara i St Tropez och vann den stora Global Champions Tour Grand Prix.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

Säkerheten i stallet är A och O
På en hästgård är det viktigt att känna sig trygg med säkerheten på gården och i stallet. Om olyckan skulle vara framme är det lätt att vara efterklok.

Malin och Indiana oslagbara – vinner GCT GP
Ingen är snabbare än Malin Baryard Johnsson och Indiana, som har hoppat felfritt hela helgen. De vann Global Champions Tour Grand Prix.

Sverige i ledning i Nations Cup
När säsongspremiären av Nations Cup drog igång i franska Compiégne var det de svenska ekipagen som inledde starkast.

Malin och Peders lag tvåa i GCL
Det blev en pallplats för Malin Baryard Johnsson och Peder Fredricson i Global Champions League efter en spännande tidshoppning.

Fjordingarna spred glädje på äldreboendet
Fjordhästarna Diwa och Indira besöker äldreboendet i Mjölby varje år. De uppskattade besöken är ett populärt inslag i vardagen för de boende.
Klappade hästar och fikade på hästsko-kakor: "Väcker många minnen"

Kom tillbaka från skadan mot alla odds
Veterinärerna trodde aldrig att Absolute Love skulle återställa sig efter sin skadehistorik. Lång vila och genomtänkt träning gjorde dock susen.
Tillbaka på terrängbanan som 17-åring: "Vi tar allt dag för dag"

Pallplats för Peder och All In i St Tropez
Peder Fredricson och All In visade på fin form när de kammade hem bronsplatsen i fredagens 1,50-hoppning i franska St Tropez.

Många fördelar med enhästarstransport
Ska man transportera sitt sto med föl är en enhästarstransport att föredra. Den ger hästarna bra med utrymme samt en säker åktur till betet.

Få resultat utan att stressa
Hitta takten i sadeln och få ut maximalt av träningen, utan att sätta onödig press. Så lyder Roberto Cristofolettis råd – missa inte hans tekniska hoppövning.

Indiana kallar på uppmärksamhet
H&M Indiana verkar tycka att förberedelserna inför tvätten i St Tropez tar alldeles för lång tid. Hon gör helt enkelt allt för att få blicken tills sig.
Se klippet på topphästen och hennes hästskötare Lina Andersson

Skapar unika minneshästar med tagel
Ida Käck har under många år haft sparat tagel från hästar som betytt mycket. En idé väcktes och i hennes produkt produkt får taglet glänsa.
Att gå från idé till en färdig grej är en väldigt spännande process"

Höets näringsinnehåll styr foderstaten
En läsare undrar om hennes valack får tillräcklig mängd mat. Foderrådgivaren Eva förklarar mer om hur höets näringsinnehåll styr.
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Från idé till drömstall
– Porträtt: Lina Dolk
– Hitta dragspelskänslan
– Nå målet med vinnande vanor
– Muskelsjukdomar hos häst
– Konditionsträna i naturen
...och mycket, mycket mer!