Foto: Tomas Holcbecher
Peder Fredricson är ny ryttare på Douglas Lindelöws förra tävlingspartner, Zacramento. Peder berättar att han bara ridit valacken vid ett tillfälle tidigare, och att han först och främst ska lära känna honom mer.
Text: Ida Röök
Douglas Lindelöw och Zacramentos ägare, Tove Håkansson, meddelade förra veckan att deras samarbete har avslutats.
På fredagen skickade Tove ett mejl till Hippson där hon förklarade att hon sedan dess fått flera förslag från olika intressenter angående valackens framtid.
Ridit honom en gång
Hon skrev också att hon nu har valt att ställa Zacramento hos Peder Fredricson, som alltså tar över tyglarna från Douglas.
– Det har gått väldigt fort på slutet. Ägaren kontaktade mig för några dagar sedan och så hade vi ett möte. Det här är inget som jag själv har tänkt på. Jag har ridit Zacramento vid ett tillfälle tidigare. Det var för länge sedan när han var till salu, och jag provade honom då åt en annan ryttare, säger Peder Fredricson, till Hippson.
Inför mötet med ägaren ringde Peder till Douglas.
– Jag ville bara kolla av lite med honom, han verkar ”fine” med det här. Hästen hade antingen kommit till mig eller åkt utomlands.
Har gått bra med Douglas
Zacramento, som tog EM-lagsilver på EM i Göteborg med Douglas i sadeln, har ännu inte anlänt till Grevlundagården.
– När han har kommit hit ska jag lära känna honom, vi börjar där så får vi se hur vi passar tillsammans. Men jag har ju sett honom med Douglas och de har gått jättebra tillsammans.
Hippson har sökt Douglas Lindelöw för en kommentar, utan att nå honom.
Tidigare på Hippson.se:
Samarbete kring Zacramento avslutas
Douglas om att förlora Zacramento: "Det blir tomt"
SvRF överklagade tingsrättens dom i målet gällande förbundet och en tränares indragna diplomering. Svea hovrätt har nu beviljat prövning.
Idag (27/2) kan du köpa samlingsvolymen Hoppning med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Finalen i Sverigeponnyn, som skulle arrangerats under Billdal Horse Show, kommer inte kunna genomföras på grund av de nya covid-19 restriktionerna.
Vad är härligare än ett urgulligt föl med spring i benen som busar i en härlig gräshage? Gör nu som fölungen och sätt full fart mot helgen.
Framgångarna för de svenska ryttarna i Doha fortsätter. På fredagens kväll blev det felfritt resultat och placering för Evelina Tovek och Dalila de la Pomme.
Flera svenskar är på plats i Doha och de fortsätter att leverera fina resultat. Under fredagens tidshoppning hade vi en svensk högst upp på pallen.
130 miljoner kronor ges i kompensationsstöd till 2000 föreningar och 31 specialidrottsförbund med distrikt, för effekter av corona.
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Under torsdagen kallade Svenska Ridsportförbundet in till en digital pressträff. Där meddelades att alla tävlingar för barn att ställs in.
Henrik von Eckermann har åkt från tävlingarna i Wellington till Doha. För Hippson berättar han som sina planer och om att resa i dessa tider.
Under 2019 tände en kvinna eld på ett täcke som låg på en häst. Förra året dömdes hon för djurplågeri och skadegörelse. Nu får hon djurförbud.
Hopptränaren Amanda Ericsson ger här tips på en ridövning där fokus ligger på ryttarens tajming samtidigt som hästen blir både lösgjord och rakriktad.
Idag (26/2) kan du köpa övningsboken Träna hästen med bommar med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Patrik är en av de svenska ryttarna som är i Qatar för att tävla i helgen. Men under torsdagskvällen kom beskedet att han är tvungen att ställa in.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
Flera svenska ryttare är i Doha för femstjärniga tävlingar. På torsdagen visade både Henrik von Eckermann och Peder Fredricson framfötterna.
Det blir ingen fysisk publik på plats vid Gothenburg Horse Show i år, men däremot släpper arrangören nu biljetter till det nya digitala konceptet GHS-Live.
Följ allt hemifrån: ”Hoppas kunna dela evenemanget med en bredare publik”
Folkhälsomyndigheten har meddelat att tävlingsverksamhet inom idrotten behöver begränsas ytterligare för att minska smittspridningen av covid-19.
Endast elitidrott tillåten från 1 mars – SvRF inväntar konkreta svar
Några hästar kom lösa och sprang ut på en väg under onsdagens kväll. En buss kolliderade med dem och två av hästarna behövde avlivas.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!