För ungefär en månad sedan drabbades Stall Österlund av inbrott, där tjuvarna rensade sadelkammaren på sadlar. Kort efteråt dök sadlarna upp på polska säljsajter – och med hjälp av en polsk sadelförsäljare har alla sadlar hittat hem till sadelkammaren igen.
Text: Annika Grundberg
Foto: Privat
Angelica Nilsson är sambo med Magnus Österlund och tillsammans driver de Stall Österlund. Angelica berättar den osannolika historien om sadelstölden och hur de lyckades få tillbaka dem.
– Veckan efter stölden var vi på Bruksprovet. Då plingade det i min telefon, det var ett meddelande från Amanda Kjellberg som var den som hade köpt en av Butet-sadlarna allra först och som därför var registrerad hos tillverkaren. Hon hade blivit kontaktad av en tjej i Polen som hade stött på sadeln på en säljsajt. Tjejen tyckte att den var så billig att hon kontaktade Butet för att kolla så att den inte var stulen. Via dem fick hon Amandas namn.
Sadlarna låg ute till försäljning på polska E-bay och Blocket.
Fick hjälp att spåra alla sadlar
Trots att det har gått så kort tid sedan stölden hade sadlarna hunnit säljas både en och två gånger. Men den polska sadelförsäljaren hjälpte Angelica och Magnus att spåra samtliga sadlar via polska E-bay och Blocket.
– Hon kontaktade säljarna och berättade att sadlarna var stulna och att polisen var redo att agera. Det gjorde att alla valde att skicka tillbaka sadlarna till oss. Det enda vi har behövt betala är frakten. De är lite kantstötta på bakvalven, men annars är de precis som innan och både stigläder och stigbyglar sitter kvar.
Har blivit hotad
Den polska sadelförsäljaren har gjort en heroisk insats och det har inte varit helt lätt för henne.
– Jag vet att hon har blivit hotad och det är jättetråkigt. Men det här visar också att det finns en vilja bland hästmänniskor att göra rätt för sig.
Den svenska polisen liksom den polska åklagaren har också varit till stor hjälp.
– Den polska åklagaren var redo att göra husrannsakan men det behövdes ju aldrig.
Angelica har fått höra att personen som ursprungligen sålde sadlarna har fått betala tillbaka till köparna. Men det var inte han som stal dem.
– Han är nog bara en person som kom över sadlarna och som trodde att han skulle kunna göra en bra affär, säger Angelica.
Det här är en rolig övning som går att kombinera på flera sätt. Hindren behöver inte vara höga, utan det handlar om att få en lydig och reglerbar häst.
Den här hästen är inte sen med att "fiska in" godisen matte lägger en bit bort. Gör ett kast med grimskaftet, sedan är det bara att dra in fångsten.
Många tänker bra shopping när de hör EuroHorse, men mässan innehåller så mycket mer. Visste du till exempel att Distriktsveterinärerna ordnar föreläsningar?
En läsares häst har behandlats för en mild gaffelbandsskada i båda bakbenen – och funderar därför om avställning kan ge skadan bättre chans att läka.
Sveriges Radios dokumentärserie Hästgården, om sexuella övergrepp på en ridanläggning, strider mot bestämmelsen om respekt för privatlivet.
När det gäller smittsamma sjukdomar är det viktigt att ”tänka efter före”. Gittan Gröndahl berättar om faktorer som ökar risken för smitta.
Favorit i repris: "Ställ inte in en ny häst med alla de andra"
P.S.I-auktionen i Tyskland firade 40-årsjubileum i helgen med försäljningsrekord. Dyraste dressyrhästen blev fyraårige hingsten V-Plus Gold.
Den italienska hoppryttaren och natural horsemanship-instruktören Giorgio Pagliaro visar i det här klippet upp hur han ibland löshoppar sina hästar.
Aisling Equestrian är det svenska varumärket, med "schysst" tillverkning, som amerikanerna skriker efter. Nu utökar de båda grundarna kollektionen ytterligare.
Charlotte Treschow, vd: ”Vi skapar ridplagg vi själva har saknat”
Allergiska hudbesvär kan öka risken för öroninflammation hos häst. Detta visar en ny studie från Sveriges lantbruksuniversitet, SLU.
Erik Grönberg utsattes för sexuella övergrepp som barn men han tog sig tillbaka, delvis med hjälp av hästarna. Nu har han skrivit en bok om allt det svåra.
För en vecka sedan vann Cathrine Dufour och Atterupgaards Cassidy Saab Top 10 i Friends. Väl hemma i Danmark igen har de ägnat sig åt – hoppning!
Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka i Hippsons julkalender. Bakom luckan döljer sig ett riktigt bra erbjudande från oss eller våra partners.
Hippsons julkalender: Lucka 9 – rabatt på vår splitternya bok
Att ha håret uppsatt i en hästsvans har de flesta hört talas om. Den här frisören har dock tagit "hästfrisyrer" till en helt ny nivå. Vad tycker ni?
Är din häst är lycklig? Det pratas mycket om hållbara hästar, men då menar vi oftast fysisk hållbarhet. Deras psykiska välmående tas sällan upp.
"Träna på att läsa av hur hästen mår och dess sinnestillstånd"
"Årets uppfödare" har länge använt EquVicis Essential som komplement till en grovfoderbaserad foderstat för unghästar, hingstar och stuteriets dressyrhästar.
Tobias Hansson på Västra Hoby Stuteri: "Är otroligt nöjd med resultatet"
Helgens fyrstjärniga världscupmeeting har ägt rum i Salzburg, Österrike. Patrik Kittel var enda svensk i startfältet och knep en placering med Eddieni.
Hos Camilla Ivarsson arbetar man med utbildnings-, försäljnings- och tävlingshästar samt rehab. Nu letar hon efter en beridare och hästskötare.
Vill du jobba med hästar? Tjänsten hittar du på Hippson Market!
15-åriga Mayte Penafiel fick nyligen ett väldigt specifikt och hedervärt uppdrag. Hon skulle tillverka en käpphästvariant av Toveks Mary Lou.
Kreatören: "Jag hade inget tyg i rätt färg så jag fick färga själv"
Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka i Hippsons julkalender. Bakom luckan döljer sig ett riktigt bra erbjudande från oss eller våra partners.
Hippsons julkalender: I lucka 8 bjuds vi på rabatt hos Hööks
STORA JULNUMRET!
– Porträtt: Kyra Kyrklund
– Tema: Lösdrift
– Lisen om banhoppning
– När hoven blir sjuk
– Massor av julklappstips
...och mycket mycket mer
Läs numret i det digitala arkivet