Hoppning
Publicerad: 2022-11-04
Nicole Holmén vann femårsfinalen med systerns häst: ”Hade aldrig ridit honom innan”
När storasyster blev sjuk och inte kunde rida ställde lillasyster upp. Nicole Holmén hade aldrig ridit Qurious innan de åkte till Elmia – där de vann finalen för femåriga hästar på Jönköping Horse Show.
Text och foto: Linnea Lindahl
Det är Stephanie Holmén som rider femåriga Qurious (valack född 2017, e. Comme il Faut x Diamant de Semilly, uppf. Linn Holm, äg. Grevlunda) till vardags, men i början av veckan kände sig ryttaren inte frisk och behövde tid för att återhämta sig. Då klev Nicole Holmén in för att rida hästen i kvalet, där det blev en felfri ritt. I finalen på fredagen blev det felfritt även där, snabbast i omhoppningen med tiden 29,48 sekunder – och seger.
– Jag joggade hästen lite på måndagskvällen men första gången jag red mer än så var i kvalet, jag hade aldrig ridit honom innan.
Han är född till det här. Han har så bra självförtroende, utan att det är för bra. Han tycker det är så roligt och har så lätt för sig. Helt perfekt, det är så man vill ha det. Det var kul, hästen passar mig fantastiskt bra, säger Nicole.
Hon är van vid att sitta upp på nya hästar regelbundet och är noggrann med att läsa av hästen.
– Jag vill inte ändra så mycket på hästen. Jag vill vara mjuk och känna av vad hästen behöver från mig och sedan hjälpa den därefter. Jag försöker känna av hästens styrkor och svagheter och så försöker jag hjälpa den utifrån det. Jag vill mest vara följsam och mjuk, det är nummer ett, säger hon.
De unga hästarna får starta i omhoppning på tid först när de är fem år.
– Planen var att hålla en stor galopp med tajta linjer hela vägen utan att överrida för mycket. Det var riktigt bra. Det är viktigt att tänka på att inte överrida för mycket utan bara försöka hålla en jämn rytm med tajta linjer och stora steg hela vägen. Man får inte störa unghästarna för mycket, för då förstår de inte vad som händer, säger Nicole om att rida omhoppning.
Nicole med Qurious.
Nervöst att stå bredvid
Efter att ”Steffi” fått vila sig under måndag och tisdag mår hon nu bra och kunde vara på plats bredvid banan för att heja fram sin syster i fredagens final.
– Jag kunde ju inte ha gjort det bättre själv. Nu mår jag bra, jag behövde de två dagarna för att bara ta det lugnt och bli bra igen. Nicole gjorde det så himla bra i kvalet, så därför var det en självklarhet att låta henne rida finalen också. Det tyckte även Lisen och Peder, som äger hästen, säger Stephanie.
Steffi har ridit Qurious sedan han köptes av Grevlunda efter Falsterbo Horse Show i somras, där han reds av uppfödaren Linn Holm.
– Han är en naturbegåvning, så jag har bara gjort två tävlingar själv med honom. Det som vi har gjort med honom har han gjort så pass bra att vi kände att han inte behövde tävla så mycket. Det visar han här nu också, säger Stephanie.
Att stå bredvid när Nicole rider är en rolig upplevelse, menar hon.
– Det känns tryggt, samtidigt som man blir jättenervös när man står vid sidan om. Mest för att man vill så mycket, men det känns alltid tryggt när Nicole rider, säger Steffi.
Nicole red ytterligare en av Stephanies hästar i ett felfritt kval den här veckan. På lördagen är det dags för final med en sexårig häst.
– Vi hoppas att det ska gå lika bra, men det är ganska svårt bland sexåringarna. De är ju ett år äldre och har gått någon gång mer mot klockan än vad femåringarna har gjort. Så vi får se, men först vill vi ta oss till omhoppning, säger systrarna om lördagens plan.
Nicole med Qurious och Josefin, en del av teamet på Grevlunda.
På andra plats kom Mikaela Gustaphson med Caramix och på tredje plats kom Evelin Lavén med Bratz dot com. Evelin kom även fyra med Zinnie.
Resultat
Liknande webbartiklar
- Context bäst bland sjuåringarna med Shane Carey i sadeln
- Blinda Yasin ser inga hinder
- Supertrio i Grand Prix: "Omöjligt att slå"
- Sofie Lexner: "Han är en riktigt cool katt"
- Beata och Clabimba bäst i Ungdoms-GP
- Dags för hästvecka i Jönköping
- 4-årsvinnaren en helt unik häst
- Klart för en femte hästfest på Elmia
- Elmia: Clinic med Carl Hedin och Stephanie Holmén
- EM-aktuella läromästaren Titanic, 18 år, har fostrat tre elitryttare: "Han älskar att tävla"

Tre travbanor satsar på breddtour
I Arena Triple Tour kan ryttare på 120-nivå tävla om rejäla prispengar på tre av landets travbanor med samarbete med ridsporten.

Webinar om de ökade veterinärkostnaderna
I ett direktsänt webinar kommer de ökade priserna inom veterinärbranschen att diskuteras. Alla prenumeranter på Hippson får se webinariet direkt via sajten.

Dags för valp? Missa inte uppfödarens tips
Susanne Fagrell är en erfaren uppfödare av dansk-svensk gårdshund. En vanlig ras man ofta ser i stallar. Här ger hon viktiga tips inför hundköpet.

Andra mötet med Johanna Lassnack
Almida Ericsson har fått hjälp av Johanna Lassnack för andra gången och hon delar med sig av olika tekniker för att hantera nervositet.

Undersökning visar fortsatt personalbehov
HYN och HNS har tillsammans genomfört en webbenkät kring kompetensbehov hos landets hästverksamheter.

Hingstnytt: Från auktionstopp till GP
Hingsten Revolution har varit en sensation på många sätt från unga år, i både avel och sporthänseende.

Vilken färg får hästen – och varför?
Brun, skimmel eller black? Och kommer fuxstoet att få ett hetsigt temperament? Bo Furugren har skrivit en hel bok om hur hästar ärver sina färger.
Det finns ungefär 300 olika gener som påverkar hästens pigmentbildning

Komplett hästgård i Skåne
Här är en hästgård på ett naturskönt och ostört läge. På gården finns ett fint bostadshus, pool, stall med tio boxar, ridhus och utebana.
Bloggar på Hippson Se alla bloggar

"Måste vi lära oss rida i ett lägre tempo"
Har du en häst som brukar ha lite bråttom? Att lära hästen bromsa korrekt är första steget mot samling. Christina Drangel förklarar mer.
Bromsa handlar inte om att göra halt utan att sakta ner tempo

Ponnyn Alfi blev påkörd och avlivades
När D-ponnyn Alfi blev skrämd av något och skenade iväg ramlade Denise Thorsmyrs dotter av. Ponnyn sprang ut på vägen och blev påkörd.

Saknade mat och vatten – omhändertogs
Kvinnan hade förbjudits att äga eller ta hand om hästar. Trots det fanns det fem hästar, som saknade tillgång till foder och vatten, på gården.

SWB satsar på grenspecifik avel
Grenspecifika arbetsgrupper ska visa vägen för uppfödare i SWB:s nya projekt. Det gäller grupper för hoppning, dressyr, fälttävlan och ridhästar.

Experter om höga veterinärkostnader
Den rådande bristen på veterinärer har inte undgått någon djurägare. På onsdag sänds ett webinar om detta med flera olika experter.

Säsongsstart för LFC Dressage
Nu öppnas anmälan upp till den tolfte säsongen av Lövsta Future Challenge Dressage. Det blir tävlingar för både unga ryttare och unga hästar.

Plasthandskar under ridhandskarna
Vem vill slippa klumpiga, tjocka ridhandskar men ändå hålla värmen under vintermånadernas kalla ridpass? Här har du kanske lösningen.

"Det viktigaste är viljan att lyckas"
Jens Fredricson är stallmästare och sportansvarig på Ridskolan Strömsholm och Flyinge och han brinner för utbildning. Både av ryttare och hästar.
Högkvalitativ ridkonst – en grund för ett yrke inom hästnäringen.

»Vill ha en rak häst med jämna språng«
Jörgen Larsson har stor erfarenhet av att tävla många olika typer av hästar. Här ger han sina bästa tips för att få till en ultimat framhoppning.
Ta god tid på dig på framhoppningen – med en plan känner du dig trygg

Växla mellan volt och fyrkant
Det här är en rolig övning som ställer krav på noggrannhet och disciplin. Den går ut på att man håller sig på ett 20x20 meter stort utrymme.
Målet är att rida varannat varv på volten och vartannat på fyrkanten

Har hästarna precis utanför fönstret
Den tyska ryttaren Katharina bor i ett riktigt drömhus. I alla fall om man gillar hästar. För då vill man ju ha hästarna så nära som möjligt.

Tips för att säkra rimliga anställningsvillkor
Hur kan man veta om en arbetsplats är bra? Hur försäkrar man sig om rimliga villkor. Sara Westholm, arbetsmarknadsansvarig på HNS, ger råd.
"Man kan inte ha skiftarbete där samma person ska göra alla skift"
Hitta snabbt
Aktuella samarbeten
Senaste expertsvaren



Fråga experterna
Mest läst
Håll dig uppdaterad
Senaste numret
– TEMA: Framtidens Ridskola
– Porträtt: Emma Emanuelsson
– Tömkör för framåtbjudning
– Pararyttarens favoritövning
– Kolikens ABC
– Lär hästen lasta sig själv
...och mycket, mycket mer!