Foto: Tomas Holcbecher och Hippson (Lindelöw)
Tre svenska ekipage kom till start i Leipzigs världscup. Det var Peder Fredricson/H&M Christian K, Douglas Lindelöw/Zacramento och debutanten Stephanie Holmén på Flip's Little Sparrow. Läs Hippsons direktrapport nedan.
Uppdaterad 17.15:
Douglas slutade på sjätte plats, mer information och intervju med Lindelöw finns här.
Uppdaterad 16.45:
Felfritt i omhoppningen för Douglas och Zacramento! Ekipaget gick ut som nummer två av 15, så det är svårt att sia hur långt tiden – 46,56 – räcker.
Uppdaterad 16.10:
Attans, det föll en bom för Peder och Christian K. De hade klarat banan galant fram till näst sista hindret, där en bom föll i inhoppet till kombinationen. Med tio ekipage till omhoppning så här långt in i startfältet lär inte fyra fel räcka till poängplats.
Uppdaterad 15.50:
Så var världscupdebuten avklarad för Stephanie Holmén. Tillsammans med Flip's Little Sparrow tog hon sig an den tolv hinder långa banan riktigt bra. Det blev en rivning på hinder åtta, samt en i uthoppet på sista kombinationen där "Sparven" drog lite åt höger. Men ekipaget klarade tiden och det var en fin debut, om än med retliga fel. "Fantastisk fin ridning", kommenterade Lotta Björe i SVT:s sändning.
Uppdaterad 15.20:
Första felfria ekipage i dagens världscup är svenskt! Douglas och Zacramento klarade banan finfint. Med en korrigerad maxtid klarade de även av tiden. Med ändrad maxtid är även Maurice Tebbel felfri.
FÖRHANDSINFORMATION
Douglas Lindelöw och Zacramento är först ut av svenskarna över den tolv hinder långa banan, med 15 språng. Douglas har startnummer sju, Stephanie Holmén och "Sparven" går ut som nummer 20 och Peder Fredricson och H&M Christian K som nummer 28.
SVT sänder direkt i SVT Play, SVT Sport och i STV2 (går över till STV1 17.00) med start 14.55.
Start- och resultatlistor
Banskiss
Ställning världscupen
Arkiv: Steffi gör debut i världscupen
SvRF:s sportchef Andrea Barth menar att utbrottet av EHV-1 vid en tävlingsplats i Spanien är det största utbrottet av sjukdomen i Europa.
Barth: "Jag är ledsen att säga det men det kommer att bli många fataliteter"
Det blir ingen fälttävlan i Badminton i år. Tävlingen var tänkt att hållas utan publik men under måndagen meddelar arrangören att man ställer in.
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
Astrid har träffat hästen med stort H och nu har den flyttat in i stallet. Samtidigt har andra hästar, som den med de vackraste öronen, lämnat gården.
Britt Johansson har arbetat med sadelutprovning sedan 1979 och har gedigen erfarenhet och kunskap när det kommer till lädervård.
Favorit i repris – Britt ger tips och råd: ”Smörj ofta och lite”
Träna sitsen medan du borstar tänderna? Varför inte? Dressyrryttaren och B-tränaren Nina Bengtsson tipsar om bra övningar.
"En korrekt sits gör att hästen får så lite negativ balanspåverkan som möjligt"
Hästarna Molly och Gem väljer själva i vilken hage de ska gå. Om de nu ens känner för att gå i en hage... Duktiga på att hoppa är de i alla fall.
Idag (1/3) kan du köpa övningsboken Träna hästen i naturen med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Konkreta råd respekterade ryttare, forskare och veterinärer.
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Paulinda Fribergs topphäst Di Lapponia T fyllde 20 år i veckan. Det firade familjen med morötter, födelsedagssång och kramar. Se det söta klippet.
Kirsten Rie Truelsen och hennes två döttrar befinner sig på CES Valencia Spring Tour, där ett stort utbrott av viruset EHV-1 konstaterats.
En läsares stallkompis brukar stödfodra med lusern/hackad strå. Men hur mycket behövs och hur påverkar det hästens behov av att tugga?
Eva Dahlström: "Bra när man vill få in lite extra protein i foderstaten"
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
Evelina fortsätter att imponera med placeringar i Qatar. På lördagen blev hon bästa svensk och femma i Grand Prix med Winnetou de la Hamente Z.
Rejäla glädjeskutt i bröstet. Det fick Annelie efter fredagens spontana hälsningar från tidigare kunder. Sedan gick mockningen av bara farten.
Towe planerar en dag i ponnyns tecken för förskolekompisarna
I februari har det rapporterats om flera utbrott av EHV-1, både i utlandet och i Sverige. SVA uppmanar till ökat fokus på smittskydd.
Smitta med koppling till utbrottet i Valencia har konstaterats
Att få sin första ponny är för alla hästtokiga barn spännande tid. Men vad ska man tänka på för att det första ponnyköpet ska bli så bra som möjligt?
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!