Vi hälsade på Hippsons husbloggare, hästskötaren My Almqvist, i stallet på en stor tävling. Här visar hon hur elitgroomarna får till så fantastiskt fina knoppar.
Text & foto: Annelie Lundkvist
My Almqvist demonstrerar knoppningen på Irma Karlssons otroligt snälla valack Starling 7. Hans man är väl förberedd, den är både lagom tjock och i rätt längd för flätning.
My berättar att det egentligen inte finns några regler för knoppningen. Alla hästskötare gör olika, det går även trender i olika länder. Här i Sverige rullas knopparna in och ligger längs med halsen, men utomlands ser hon ofta vikta knoppar som står rakt upp från mankammen.
– Personligen gör jag aldrig under femton knoppar, sedan beror antalet på hästens hals och manens tjocklek, säger My.
Hon vill inte att knopparna ska bli för stora och tjocka, därför blir det oftast fler flätor i en tjockare man.
Finns det några hästar du inte knoppar?
– De som inte trivs med flätor, man får inte glömma att även hästar kan vara hårömma. Sedan finns det hästar som ryttaren behöver kunna hålla i manen på, de får också gå knopplöst.
Använder du någon produkt i manen?
– Nej, bara vatten om det inte är något speciellt. Till exempel vid hingstvisningar kan jag använda Quickbraid. Det är en produkt som gör manen väldigt sträv, då får man bättre kontroll på stråna.
Så ingen gelé i ditt tävlingsskåp?
– Nej, ingen gelé här. Jag tycker att manen blir lite för slemmig då, vi som flätar hopphästarna vill ha hårda knoppar. Till dressyren passar det bättre med större knoppar som framhäver halsen, då kan gelén vara perfekt.
Hur reagerar hästarna när du flätar dem?
– De flesta tycker att det är skönt, de brukar somna. En häst som Lunatic flätades alltid när det "gällde", det tror jag att han förstod.
OBS! Missa inte "steg för steg"-bildspelet högst upp på sidan.
Folkhälsomyndigheten har meddelat att tävlingsverksamhet inom idrotten behöver begränsas ytterligare för att minska smittspridningen av covid-19.
Endast elitidrott tillåten från 1 mars – SvRF inväntar konkreta svar
Några hästar kom lösa och sprang ut på en väg under onsdagens kväll. En buss kolliderade med dem och två av hästarna behövde avlivas.
Ston kan vara så givande att arbeta med, men också utmanande, särskilt när de behöver prestera. Varför är ston så knepiga och hur kan vi hjälpa dem?
Flera dyra sadlar har stulits från ridskolan i Bräcke. Polisen uppmanar hästägare till försiktighet och tror att det rör sig om ett beställningsjobb.
När Susanna Rohm hamnade på sjukhus och dottern var fast i Norge på grund av restriktioner hjälpte kompisarna på Sörmons RK till.
"Jag har aldrig mött så många hjälpsamma människor i ett och samma stall"
De senaste åren har det dykt upp allt fler träns på marknaden som kallas för anatomiska. Men vad innebär det? Och vad är bäst för hästen?
Idag (25/2) kan du köpa bokserien Masterclass Hoppning med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Visst är det härligt att sätta sig och vila en stund? Det tycker i alla fall Superman, som har gillat att sitta på halmbalen i lösdriften sedan han var föl.
Se klippet: "Han är otroligt social, trevlig och älskar att gosa"
Flyinges utbildningar är vida kända. Nu har de utökats med en gymnasieutbildning med inriktning på drift av hästsportanläggningar.
Hästägaren anmälde veterinären gällande felbehandling i samband med en operation av en tandfraktur. Ansvarsnämnden ger veterinären en erinran.
Tävlingarna i spanska Valencia är fortsatt inställda på grund av smitta. Uppemot 50 hästar har eller har haft feber. Ytterligare provsvar inväntas.
Ridhus och ridbanor kan vara dammiga miljöer. I ett nytt forskningsprojekt har man undersökt om detta innebär en hälsofara för ridlärare.
Varför ser man samma stall/hästföretagare annonsera efter arbetskraft om och om igen. Vad är det som gör att de inte lyckas behålla sin personal?
Mias dotter jobbade som hästskötare med villkor som inte går att leva på
Victoria Almgren svarar på en läsarfråga om en häst som blir överladdad i hoppningen. Att trava över hindren i kontrollerad fart är att föredra.
"Hästen får inte accelerera utan bara bjuda jämnt fram till hindret"
Idag (24/2) kan du köpa bokserien Masterclass Dressyr med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
För ett år sedan belönades Björnbo Gård 4H med ATG Drömfond. I dag, och alla andra dagar, fortsätter arbetet att få unga att må bättre med hjälp av hästar.
"Ska lämna stallet med mer kraft och energi än de hade när de kom"
Beläget mellan Ängelholm och Båstad ligger en hästgård med tre boningshus, stall med sex boxar, ridbana och fina hagar med vindskydd.
En hovslagare fick ett vredesutbrott och sparkade en häst i samband med skoning. Ansvarsnämnden tilldelar nu hovslagaren en erinran.
Vissa hästar drabbas av fri fekal vätska, men varför? I en ny doktorsavhandling har man undersökt samband för att komma fram till en orsak.
Till helgen är det dags för Kungsbacka Grand Prix, som blir startskottet för Lövsta Future Challenge Jumping U25. Det blir två kvaltillfällen innan finalen.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!