Foto: Adobe Stock
Under den senaste tiden har försäkringsbolaget Agria tagit emot ett ökat antal skadefall där hästägaren inte har uppfyllt kraven på aktsamhet. Aktsamhetskravet innebär att djurägaren alltid är skyldig att ta hand om hästen som att exempelvis ge den veterinärvård vid behov i god tid och att undvika skador och sjukdomar.
– Man kan inte slarva med hästhanteringen och tänka att eventuella skador ändå kommer att täckas av försäkringen. Ett sådant tankesätt drabbar i första hand hästen som skadas i onödan eller blir ännu sjukare när den inte får rätt vård i tid. Men det innebär också att hästägare kan få ut lägre försäkringsersättning än vad de annars skulle ha fått, säger Mikael Theorén, affärsområdeschef häst och lantbruk, Agria djurförsäkring.
Skadereglerarna hos bolaget har under den senaste tiden sett ett ökat antal skadefall där hästägare inte har uppfyllt aktsamhetskravet som är en del av försäkringsvillkoret, och därmed i vissa fall har fått en begränsad ersättning från hästförsäkringen.
Strävan måste alltid vare en skadefri häst
– Aktsamhetskravet för hästägare kan jämföras med att äga ett hus – det är självklart att inte lämna fönstret öppet och underlätta för inbrottstjuvar. Detsamma gäller för hästar – hästägare måste alltid sträva efter att hålla hästen frisk och skadefri, säger Mikael Theorén.
Skadereglerarna ser exempel där djurägaren först kontaktat olika alternativbehandlare, hovslagare, stallkompisar och andra källor, men vill betona vikten av att det är alltid är en utbildad veterinär som hästägaren ska kontakta när djuret verkar sjukt eller skadat.
Hästen måste få vila mellan tävlingsperioder
Om hästen inte får ta del av veterinärvård i tid vid symptom på sjukdom eller skada, kan det innebära att skadan eller sjukdomen förvärras och istället kräver ytterligare djursjukvård – med ett ökat lidande för hästen som följd och risk för nedsatt försäkringsersättning. Ett annat exempel på aktsamhetskrav är om hästen inte får tillräcklig vila mellan tävlingar och hästägaren kan då riskera att få nedsatt ersättning vid behandling av hälta eller ryggsjukdom.
På lördagskvällen kliver Klara Hammarström upp på Mello-scenen på nytt – det är dags för Andra Chansen. Här berättar hon om hästar och artistliv.
I helgen pågår säsongpremiären av Global Champions Tour i Doha och det blev svenskt i topp på lördagen. Peder Fredricsons lag vann GCL.
Individuell andraplats till Peder och tredjeplats till Henrik von Eckermann
Jens Fredricson, kvalitets- och utvecklingsansvarig på Flyinge och Strömsholm har en enorm passion, nyfikenhet och kärlek till hästen.
Fredricson: "Hästen förtjänar alltid att du är ditt bästa jag"
Provsvaret gällande den hingst som hade hög feber vid Bruksprovet har nu kommit. Samtliga prov gällande luftvägsviroser, inklusive EHV-1 är negativa.
Fyll på foderförrådet, eller prova en ny sort. I veckans tävling, i samarbete med RS Mustang, får fem vinnare välja det foder som passar deras häst.
I onsdags fick Ylva Karlsson en idé om att Hästsverige borde gå samman och skicka ner hjälppaket till hästarna som drabbats av EHV-1 i Valencia.
"Hästsverige visar återigen att vi kan gå ihop och vara starka tillsammans"
Tidigare meddelade spanska Sunshine Tour, Vejer de la Frontera, att touren skulle avbrytas på söndag. Nu avslutas touren istället redan på lördagen.
SWB väljer att avbryta Bruksprovet på Strömsholm efter att en deltagande hingst på fredagskvällen konstaterades ha hög feber.
Inga hingstar får lämna anläggningen före provsvar har kommit
Med ett pågående utbrott av viruset EHV-1 har stallrengöring och desinficering aldrig varit mer aktuellt. Produkten är 100% biologiskt nedbrytbar.
Miljövänligt desinfektionsmedel helt fritt från kemikalier och alkohol
Sju hingstar och en lektionshäst visade upp sig när det var dags för Mads Hendeliowitz och Malin Rinné att testrida årets bruksprovshingstar i dressyr.
Henrik von Eckermann och King Edward var ett av åtta ekipage till omhoppning i fredagens 1,55-klass i Doha, det blev en femte plats till slut.
Så var det dags för testryttarna att ta sig an hopphingstarna vid årets Bruksprov. Det blir mest ros från Henrik Lannér och Emma Emanuelsson.
Planen var att tillbringa våren hos Helen Langehanenberg i Tyskland. Men sen kom larmen om EHV-1 och Cecilia Bergåkra valde att tänka om.
"Känns verkligen som att vi kan driva Familjen AB på riktigt igen"
Flera internationella tourer avslutas i förtid i helgen och många hästar förväntas inom kort resa hem till Sverige. Det ökar risken för EHV-1.
Presskonferens om tävlingsstoppet – Planerna för GHS fortsätter
SvRF har beslutat om ett nationellt tävlingsstopp med start måndagen den 8 mars. Stoppet gäller till att börja med till den 28 mars.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
SVT har intervjuat Angelica Augustsson och Sofia Westborg som berättar vilka åtgärder de har tagit för att minska risken för smittspridning av EHV-1.
Se klippet från SVT: "Skulle naturligtvis vara en katastrof"
Bruksprovet pågår för fullt på Strömsholm. Om du är nyfiken på vad som händer kan du följa med SWB Mälardalen dit via Hippsons Instagram.
En häst på spanska Sunshine Tour har insjuknat med neurologiska symptom som liknar EHV-1. Hästen är isolerad och har inte testat positivt för EHV-1.
De stammar av EHV-1 som cirkulerar nu verkar vara mer smittsam, orsaka allvarligare sjukdom och fler dödsfall, rapporterar forskarna.
Forskare om EHV-1: "Ett stort hot mot hästbranschen för i princip hela världen"
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!