Nina Bengtsson har segrar och placeringar i Grand Prix-dressyr, både nationellt och internationellt. Just nu utbildar hon nya hästar som hon hoppas att hon ska nå toppen med, Nina är dessutom B-tränare och examinerad beridare.
– Jag började rida på Botkyrka Ridskola som femåring. Av okänd anledning var jag hästfrälst redan som mycket liten. Kanske var det ponnyturerna på Skansen som gjorde det, säger Nina.
Ingen av hennes föräldrar var intresserade av hästar, men det hindrade inte Nina att kämpa vidare och till slut nå de allra högsta klasserna. Favorithästen genom tiderna är hennes första Grand Prix-häst, Chalan.
– Honom har jag lärt mig tillsammans med, berättar hon.
Nu för tiden driver Nina ett företag som heter DressagebyNina. Företagets inriktning är utbildning av hästar och ryttare. Har sina hästar inhyrda på Hagby rytteri och har även samarbete med Wallstanäs AB vid kurser o tillfällig träning
Nina Bengtsson är medlem i Svenska Dressyrtränarklubben. Trots att hon själv är tränare är hon noggrann med att rida för instruktör då och då.
– Jag tränar för Lussan, Kerstin André och Sophie Flemming-Tärnström, berättar hon.
Hur känner man igen en riktigt bra dressyrhäst?
– En riktigt bra häst har utstrålning, taktmässigt spänstig och rörlig gång, bra balans i naturlig uppförsbacke och ett känsligt men positivt temperament.
Vad kännetecknar en riktigt bra ryttare?
– Han eller hon har god kroppskontroll och balans, analytisk förmåga, arbetsvilja, lugn och noggrannhet. Och så har en bra ryttare en ödmjuk inställning till hästen och sin egen ridning.
Vad är din filosofi som tränare?
– Jag är noga med eftergift både psykiskt och fysiskt hos hästen. Sedan är ryttarens position och balans viktig, den ska hjälpa och inte stjälpa hästen. De flesta ryttare och hästar kan nå svår klass med god hjälp, om de är träningsvilliga.
FAKTARUTA
Namn: Nina Bengtsson
Bor: Hagby rytteri där hon hyr in sina hästar. Samarbetar med Wallstanäs AB vid kurser och tillfällig träning.
Intressen: Dansa, sjunga, resa och läsa
Några tävlingsmeriter (på Ajax Två):
2008
¤ 2 segrar i nationell GP
¤ Seger i GP Special vid Helsinki Horse Show
¤ Lagsilver på Nordiska Mästerskapen
¤ Placerad internationellt i Norge
2009
¤ Kvalade till WC-küren under Göteborg Horse Show
¤ Lag-guld på NM
¤ Individuell femteplacering NM
¤ Fjärdeplacering GP-special i Polen
¤ Kvalade till World Cup-Küren under Stockholm Horse Show
¤ FEI World ranking placerar Nina på 110 plats.
2010
¤ Mettingbäst och seger i Grand Prix-klassen på Laholms RF.
¤ Meetingbäst och seger i Svår B:1 på Ystads RF
¤ Red Grand Prix och Grand Prix Special i Odense.
¤ Hittills har Nina utbildat tio hästar till Grand Prix-nivå.
I skånska Klippan finns en fin liten gård med vackert boningshus, stall med sex boxar, uppvärmd pool, orangeri och ett växthus.
En familj som köpt en gård i Jämtland fick en chock när de öppnade stalldörren. Där inne låg två döda hästar som gårdens tidigare ägare lämnat kvar.
Axevalla Hästcentrum är gymnasieskolan där eleverna utbildas med branschen nästgårds. Och eleverna tar med sig kunskap över disciplingränserna.
Ger elever fantastiska möjligheter att satsa på sin ambition
Hästar förstår fler ord än vi tror. Det, och mycket mer, får vi höra om i ett avsnitt av Sveriges radio P1 och programmet Språket.
Ska man kyla eller värma en febrig häst? När har febern blivit skadligt hög? Kan man ge hästar febernedsättande? Varför får hästar feber?
Karin Öljemarks uppfödning DeFino, fem år, och är tänkt att bli en framtida dressyrstjärna. Här tar han sig an en bomövning med en alldeles egen stil.
Se klippet i Hippson-TV: "Det är tur att han ska bli dressyrstjärna"
I somras ramlade lusitanon Iberico i hagen och skadade sig så illa att han bröt sju tornutskott. Efter månader av rehabilitering är han nästan återställd.
Ägaren: "Lärt mig hur viktigt det är med ett genomtänkt rehabiliteringsprogram"
Något så enkelt som en upphöjd bom i ett hörn kan göra att hästen lär sig att byta galopp. Det gäller dock att ryttaren är följsam över bommen.
Volt tillbaka mot bommen: "Ryttarens blick och följsamhet är viktig"
Ett av hästlivets största problem: Hur löser man fodring mitt på dagen? Jo, med hjälp av en höautomat från Dayfeed.
Det är inte svårt att förstå att det kan vara svårt för Evelyn Banffy att komma igång med mockningen av hagen när hon får så fint sällskap.
Peder Fredricson inledde veckan starkt tillsammans med Hansson WL. Tillsammans vann de en 1,45-klass i Oliva, Spanien.
Trots att länsstyrelsen dragit in tillståndet för verksamheten planerar Lena Natt och Dag för fullt för ridläger till sommaren på Akka ridcenter.
Lena Natt och Dag till Skånska Dagbladet: "Det är inte belagt det de påstår"
I helgen genomfördes den första träffen för den svenska European Cup-truppen i fälttävlan. Syftet var att sätta den kadrilj som inleder mästerskapet.
Hans Viebke: "Det är ett bra gäng som har potential att lyckas väl i Lausanne"
Årets Bruksprov hålls på Strömsholm i början på mars och nu är det klart vilka som blir testryttare. I år är det svenska ryttare som tar sig an uppdraget.
Ponnypappan Johan bestämde sig för att förstå sonen Filips hobby på riktigt. En häst köptes in och Johans väg mot fullfjädrad hoppryttare har börjat.
Som hästsportens spelbolag jobbar ATG med och för hästarna 52 veckor om året. Varje år. Maria Guggenberger, hållbarhetschef på ATG, om uppdraget.
"Vi är stolta bidragsgivare till Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS"
Ibland är det inte helt lätt att hänga med i svängarna när hästen bestämmer sig för vad som är ett potentiellt livsfarligt monster.
Den här hästen vet verkligen hur man njuter av söndagsmys. Kolla in det roliga klippet där människan äntligen har förstått var det är skönast att bli kliad!
En läsare har en häst som lätt får strålröta under den blöta årstiden. Hur hanterar man det och hur kan man förebygga problemet?
Världsettan Isabel Werth snuvades på segern i världscupens kür i Salzburg på söndagen. Tysklands Jessica von Bredow-Werdl vann dagens världscupkval.
– TEMA: Trendspaning
– Porträtt: Carl Hedin
– Hitta flytet med kavaletti
– Lyft dressyren med musik
– Mental träning för föräldrar
– Säkerhet hos veterinären
...och mycket, mycket mer!