1 januari 2011, 20:19
Då var det dags att säga...
GOTT NYTT ÅR!
2011, let's make it a good one!
Hoppas alla hade en trevlig kväll igår, jag hade endel kompisar som var sjuka och fick ligga hemma ensamma, inte så kul! Hoppas inte det var fallet för er! (:
Jag hade en bra kväll, vi hade lite fest här hemma på eriksberg. Som tur var hade vi Miffi här som är jätteduktig på matlagning och gjorde jättegod förrätt, varmrätt och efterrätt, mm mmmuuuums! Mamma & pappa var hos några kompisar på landet och det verkade som om dom hade en bra kväll!
Blev ju ganska sent igår och föräldrarna kom hem klockan 1 typ, och jag hade ju hästarna på morgonen. Klev upp alv 8 och släppte ut hästarna, diskade allt, städade huset, slängde skräp (med hjälp från vissa) och gjorde det riktigt fint igen. Efter det gick jag upp och tränade en halvtimma kanske,. Sen gick jag ut och mockade och hämtade hö osv, ett tag efter det kom mamma & pappa hem. Då tog jag en dusch medans pappa åkte och köpte lite mat till mig, och när jag hade ätit var det dags att gå ut i stallet och rida. Trimmade Sälen & Coco ordentligt, båda jättefina! Sen packade jag till imorgon då jag ska åka till Pether (Markne) vid halv 8, åker med Sälen & Mira. Imorgon ska vi köra lite mer ordentlig hoppning inför tävlingen, snällt av Pether att jag få komma eftersom han senare ska åka till holland för stora tävlingar!
Ikväll åkte märta, kalle och några till in till stan för att käka middag på Grand.. tänkte följa med men var inte riktigt klar i stallet + att jag är så trött, helt slut haha, och så ska vi upp & åka så tidigt imorgon och jag behöver sova ifatt lite så jag kan göra ett bra jobb imorrn. Jaja, ska försöka få pappa eller kanske mamma (som också följer med och tittar) att filma lite från båda hästarna, så bloggar och lägger upp det på kvällen eller på måndag. Då gör jag även en resume av 2010, som har varit ett bra år! Ett lyckat år skulle jag vilja säga, jag har haft fina framgångar, utvecklats, träffat nya människor och varit på nya ställen.. jaja, mer om det imorgon eller måndag. Nu ska jag sätta på en film och sedan sova.
xoxo //hanna
ANNONS:
ANNONS: