3 maj 2015, 20:07

If you jump, I jump!

En glad Lisa som bloggar ikväll kan jag säga. Håller just nu på att kolla runt på tävlingar och lägger upp Cheebas tävlingsplanering.
För min fina fantastiska lilla tjej skötte sig kanon igår i sin första start i karriären. Hon gick raka vägen in och dansade över hindrena och fick med sig en nolla hem i bagaget! Helt underbart verkligen. Hon var väldigt cool på framridningen. Betedde sig som om hon aldrig gjort något annat. Väl inne på banan taggad hon till inne i collecting ring och tyckte det var helt idiotsikt att bara stå stilla där inne och se när de andra hoppar. Men hon lugnade sig sen när hon fick komma in på banan och röra lite på sig. Sedan så tog vi oss igenom banan utan bekymmer.

Jag kände dock att hon var lite svårpåverkad under tiden vi hoppade. Stängde ute mina hjälper lite, verkade som om hon hade full fokus på sin uppgift. Men jag hade nog ändå inte behövts för hon skötte det mesta själv. Jag bara höll tempot och visade vägen.
Jag tycker det är viktigt att unghästarna får ta sig an uppgifter och får lösa saker själva istället för att ryttaren skall lägga sig i och taxera åt hästen. Det är så himla mycket värt att ha en häst som kan ta egna beslut, som man kan lämna över till när man sitter lite i skiten mot ett hinder. Som man är ett team med. If you jump, I jump! Så därför blev det något språng där vi kom lite nära och eller långt ifrån men det som är bra är att hon löser alla sånna lägen. Jag försöker bara vara mjuk, hålla tempot och följa henne och så får hon tänka och lösa det helt enkelt.

guldstjärna till min lilla Cheeba! Jag är så stolt över henne utveckling! Nu kör vi på i vår och sommar.

Annars under veckan så går jag ju in i min 6e praktik vecka och skall börja hålla lektioner som ridlärarna skall askultera.
Flamman är åter igång och skall börja trimmas som vanligt för Camilla igen. Snart anmäler jag även oss till en dressyrstart framöver.

Just det! Imorgon är det en jätterolig sak som jag skall gå på! Strömholm anordnar "Shopoclinic"- en clinic med tilhörande mingel och shopping - Hur perfekt?! 
"Clinic med Marianne Esseen Söderberg, Ridskolan Strömsholms huvudlärare i dressyr och de unga framgångsrika ryttarna: Emilie Nyreröd och Emelie Aldenfalk, den 4 maj, i Röda Ridhuset på Ridskolan Strömsholm."

"Den 4 maj bjuder Equestrian Stockholm och Ridskolan Strömsholm in till clinic med RS huvudlärare i dressyr, Marianne Esseen Söderberg. Innan clinicen startar finns fina erbjudanden från Equestrian Stockholm, PS of Sweden och Strömsholms Sadelmakeri uppdukat för publiken i manegen"


18.00 drar minglet igång och självklart kan även ni vara med på denna kväll! Mer info och biljetter hittar ni HÄR.
Blir härligt att sitta och insupa Mariannes kloka ord tillsammans med dessa toppryttare, lite inspiration behövs alltid - Hoppas vi ses!

ANNONS: