19 september 2011, 23:20

Karlstad dag två!

Bra start på dagen med en felfri runda av ARCHI i 120 klassen! Han kändes fin, pigg och glad! Eftersom han varit felfri i två klasser så fick han hederspris och gulblå rosett, kul!

ARCHI på framhoppningen. Ebba håller koll!

Innan nästa klass så mockade jag alla boxar och Ebba putsade alla träns och annan utrustning. Det var bättre att putsa allt idag på förmiddagen i dagsljus istället för igår kväll i mörkret och när tröttmössan var på!

ACINDO hoppade sedan 125 och det var en accumulator. Då får man poäng för varje hinder man klarar felfritt. Som hinder nummer tio är det en Joker som man kan välja att hoppa iställe för ett vanligt hinder. jokern ger dubbla poäng, rivning många avdrag. ACINDO var jättefin. Jag red ganska lugnt men snäva vägar. Rev tyvärr bakbommen på hinder åtta. Tror inte att hon såg bommen i tid. Klarade Jokern galant men det blev inget pris.

Hade sedan en ganska lång paus till 135 klassen. Det var en unghästklass först som jag inte hoppade. Passade på att rida GINA och longerade CAHLUA och LUTRICIA. När de står i box hela dagen är det viktigt att de får komma och ut röra på sig ordentligt. Alla fem hästarna har även gått på en 20 minuters promenad med Ebba och mig.

135 klassen var en a:1a, dvs omhoppning efteråt för de felfria från grundomgången. Banan var lång, så som det ska vara när det först är en grundomgång. Tio hinder med tretton språng. Trekombination som avslutning.

CAHLUA var först ut av mina tre hästar. Som hon hoppade! Inte en hov satt hon fel på hela varvet och felfritt i mål, fantstiskt! klar för omhoppningen.

LUTRICIA var näst på tur och hon gjorde en bra runda. Tyvärr ett nedslag, synd för hon kändes på "hugget", hade varit snabb i en omhoppning! Hon är riktigt glad att vara på tävling. Inte bara hon förresten, de är glada alla fem!

GINA var sist ut och hoppade riktigt bra utom på två hinder som hon rev. Det var två räcken och hon rev med bakbenen. Alla andra hinder hoppade hon grymt bra. Nya tag imorgon, hon är bara sju år.

Det blev totalt sexton ekipage till omhoppningen, ganska många. CAHLUA och jag startade som nummer fyra. Hon hoppade fantastiskt igen! Svängde snäva vägar med henne men gasade inte på för fullt. Hon hoppar så väl över hindren så det tar lite tid i luften. Så vill jag ju ha henne så då tänker jag inte jaga runt henne. Vi slutade på sjätte plats, det är jag nöjd med!

CAHLUA på prisutdelningen

ANNONS: