25 februari 2011, 19:00

Kyra ska frälsa dressyren


  
Under seneftermiddagen fick vi fint besök i pressrummet, nämligen av svensk dressyrs nya "supervisor" Kyra Kyrklund. Hubertus Schmidt har ju på grund av sjukdom i familjen tvingats att sluta som tränare åt landslaget.
- Jag är hemskt glad över att Kyra har tackat ja. Vi har jobbat ihop tidigare och känner varandra väl, säger förbundskapten Bo Jenå.
 
Det är inte bara Jenå som är nöjd utan även Sveriges Olympiska Kommitté, som för inte så länge sedan gav svensk dressyr kalla handen.
- SOK är mycket belåtna med Kyra. Vi fick ju lite kritik i media i samband med SOK-beslutet. Det är alltid kul när det skrivs om dressyr, men inte lika kul när det som står inte stämmer, säger Bo.
Det han syftar på är att det har skrivits att dressyrledningen inte har någon plan framåt. Något han menar inte stämmer, planerna finns bara inte på pränt ännu. De måste synkas med Kyra först.
 
Förra helgen höll Kyra sin första landslagsträning hemma hos Minna Telde i Skåne. Träningstakten ska öka för att svensk dressyr ska komma på rätt köl igen.
- Jag tror att det ryttarna behöver är mer träning. När jag fick frågan om att bli "supervisor" sa jag att jag bara ställer upp om det blir fler träningstillfällen än på Hubertus-tiden. Om jag börjar peta i folks ridning och vill att de ändrar saker måste jag också finnas till hands sedan, säger hon.
Kyra försäkrar dock att hon inte kommer att klampa in och ta över. Allt arbete kommer att ske i samråd med ryttarnas hemmatränare.
- Dressyr är inget "simsalabim" så får man 70 procent. Det handlar om långsiktigt arbete och om att hitta talangerna och att utveckla dem. I Sverige har det nog varit lite för mycket "oj, det kommer ett mästerskap, vilka ska rida i laget då?", säger Kyra.
Tillsammans med Bo Jenå och ryttarna lägger hon nu en plan fram till OS i Rio 2016.
 
I år kommer Kyra att träna landslagsryttarna vid omkring nio tillfällen, två dagar i stöten. Det är en fördubbling mot hur det har varit tidigare.
- Vi höjer träningsdosen med 100 procent, men det är inget vi har fått extra pengar för. Vi tar det ur vår egen budget och ska visa SOK att vi vill, vi kan och vi ska, säger Bo Jenå.
Träningarna kommer i första hand inte att vara öppna för publik, eftersom Kyra vill att ryttarna ska få arbetsro.
- Jag vill att de ska kunna komma till mig och säga att det här och det här problemet vill jag jobba med, utan att de ska behöva tänka på att hela läktaren är full. Det är lite som när jag är på gymmet, vilket jag i och för sig nästan aldrig är. Då vill jag inte ha publik, förklarar Kyra på sitt alltid lika målande sätt. 
 
Text: Anki Yngve

ANNONS: