
28 juli 2015, 22:54
Laddar för ett nytt EM-äventyr!
Nu har det ju gått så där lång tid sen sist igen… Mycket har som vanligt hänt. Efter Aachen så hade Anton och jag ett par härliga veckor ute i skogen, sen var det dags för uppladdning inför Falsterbo. Dagarna innan spenderade han, Angelica och Tinne i Torekov, där Antonia har sin underbara gård som vi alla kallar "Paradiset". Tinne skulle nämligen åka och hjälpa Carro i Falsterbo dagarna innan det var dags för Anton att åka dit. Carro hade med sig både Van Vivaldi och Sankt Erik II till Falsterbo.
Tinne och Anton levererade än en gång på topp och vann både GP och küren!!!
Hemma på Lövsta laddar vi upp för fullt, först ska Carro till unghäst-VM i Verden med både Van Vivaldi och Sankt Erik II, så jäkla kul att båda får åka med dit, det är fantastiskt fina hästar båda två!
I slutet av unghäst-VM-veckan börjar jag och Anton resan mot Aachen och EM! Det blir mitt tredje EM-äventyr, Antons andra. Det ska bli så kul! Så nästa vecka blir det packpanik i vanlig ordning, nu ska jag komma ihåg att ta med landslagsoutfitsen, det var ju ett tag sen sist, men jag har ju Angelica som stöd så det ordnar sig nog. :) Man kan aldrig ha med sig för mycket men ändå fattas det oftast nåt när man kommer fram.
En annan sak som är extremt viktig att ta med på en sån här lång tävling är massor, massor med godis. Tyskarna är bra på mycket, men godis kan dom bara inte göra.
Jag hoppas jag kan komma åt lite wifi i Aachen så att jag kan hålla er uppdaterade om vad som händer och sådär.
Nästa vecka är min semester slut, har varit härligt!, det första jag måste göra är att muta Anton ett par dagar – han är alltid arg på mig när jag har varit borta. Men det går över… Ibland är det tur att han är extremt lättmutad.
Men nu ska jag lämna lite plats och berätta om en ny liten stjärna, som påminner om två hästar som jag håller väldigt kärt. Vi kallar honom Cinco, men han heter Lombard. Så snäll, rar och tillgiven – man bara älskar honom! Tinne håller på att arbeta in honom i GP, ska bli väldigt kul att följa den här lilla stjärnan.
/Sara
ANNONS:
ANNONS: