
27 maj 2013, 22:14
Laget 2:a i Nations Cup, Tim vann Grand Prix i Vidauban!
Jag har varit extremt dålig på att uppdatera, men nu är vi äntligen hemma! Hästarna har varit jätteduktiga, Tim vann GP:n, var 2:a i GPS men i küren blev han skrämd av åska, paraplyer, blixtar.... Slutade 6:a.
Magi var väldigt duktig i Frankrike, han skötte sig fint i båda klasserna, vi är stolta över vår nya stjärna.
Vidauban bjöd på varmt och härligt väder när vi kom fram, jag kastade på mig shorts omedelbart, det var också den enda dagen man kunde ha shorts. För sen började det regna, och ja, det slutade naturligtvis lagom tills det var dax att åka hem.... Men det var bra stallar så vi fick ha torrt där i alla fall. Tävlingsplatsen låg väldigt öde, bland alla vingårdar. Väldigt vackert var det.
Vi hade en ganska tuff hemresa, vi åkte från Vidauban på söndagskvällen upp till Lyon och sov där, sen morgonen efter promenerade vi hästarna för att sen åka vidare mot Patrik Kittel där vi skulle övernatta dag 2. Det är alltid så mysigt att hälsa på hemma hos dem!
Dag 3 skulle vi åka till Sverige och Minna Telde, vi hade otur med ett par olyckor med långa köer och mycket trafikarbeten, men till slut kom vi fram. På onsdagsnatten var vi hemma på Lövsta igen.
Nu ska killarna få lugna dagar i hagen och i skogen, sen ska vi ladda om och åka till Strömsholm och SM, Vi tar med oss Magi, Tim och Avalon som Tinne startade Lövsta Future Challage på förra året. Ska bli kul!
ANNONS:
ANNONS: