16 september 2012, 00:29

Lite om skolan...


Hej!
Som ni redan vet så har jag alltså börjat på Sveriges Ridgymnasium i Varberg.
Jag kommer givetvis berätta vad vi hittar på osv i skolan. Nu tänkte jag ägna ett inlägg om vad jag vet om stallet.

Skolan ligger vid(i?) ett industriområde, och det är ca 200 m ifrån skolbyggnaden till ridanläggningen. Det är kvarnagårdens Ridcenter tror jag att det heter. Det är på samma anläggning som Varbergs ridklubb och ridskola håller till. Som elev får man en boxplats(kallhyra) gratis av skolan. Om man inte har häst så delar två elever på en skolhäst(ifrån olika årskurser). Har man med sig mer än en häst får man betala för den andra hästen, därför har jag bara med mig en(Det tillkommer ändå foder, spån, och inte minst gödselhantering som kostar mer än vad sex hästar kostar att hålla hemma på den gratis boxplatsen man får).

Vi har två olika stall, ett som alla elevhästar står i och ett som skolhästarna står i, men det delar de med privathästar. Sedan så finns det även ett ridskolestall. På anläggningen finns allt vad man kan önska sig. Två ridhus, paddockar och gräsbanor. Allt förutom tillräckligt med hagar finns!
Det bidrar till att hästarna går ute endast fyra timmar om dygnet. Hagarna är inte sådär jättesmå. Men ändå små tycker jag. De går ute ifrån 8-12 eller 12-16. För mig är antalet hagtimmar katastrofalt... Men om det finns en ledig hage över på tex eftermiddagen och om hästen har gåt ute på förmiddagen så ansvarar man själv för att hästen kommer ut och in. Jag kommer med ljus och lykta leta efter en ledig hage och ansvara själv för att min häst kommer in, när den egentligen inte skall gå ute.

Så man kan lugt säga att imorgon går Heiko ifrån friheten till att vara "innehäst".
Men jag kommer att skaffa mer slow-feeding nät till honom, så att han har någonting att göra när han har tråkigt(alltså står i box).

Det är bra med säkerhet och så. Men jag är inte ensam om att tycka att det finns på tok för många regler om hur hästarna leds osv.

Det är strikta regler om att man måste ha stålhätta så fort man leder en häst(fast det handlar om en meter). Man måste även ha kedjegrimskaft över nosryggen, vid undantagsfall kan man ha det under nosryggen, eller ett ledträns.

Här har jag prakticerat i stall och alltid haft på mig joggingskor(knäna) i två veckor, och jag har dessutom aldrig led en häst med kedjegrimskaft(ALLDRIG). Prakticerat i stall med mycket fullblod osv. Jag har alldrig blivit trampad(Jo, en enda gång) eller tappat en häst.
Jag får inte ens leda min egna häst utan stålhätta och kedjegrimskaft så fort jag sätter min fot på anläggningen... Min häst som jag känner! Jag kan väl förstå när det handlar om okända hästar, men inte min egna häst! Lastning måste även ske i hjälm osv.

När man rider ut måste man hitta en kompis att gå ut med.
Barbacka får man endast skritta i ridhuset....

Dethär gäller inte bara på skoltid. Utan dygnet runt, alla dagar i veckan. Så om jag skall åka och hämta min häst på en söndag, måste det ske med stålhätta och kedjefrimskaft....
Lite för mycket regler när det handlar om min egna häst....

Imorgon åker alltså Heiko och blir "innehäst" i Varberg. Gud vad jobbigt det blir att pack! Man har inte alltid dubbla uppsättningar... Ta typ säkerhetsvästen, den vill jag ha när jag rider unghästarna, men den måste ändå vara i varberg på Tisdagar(hoppning). Hur jag löser de har jag inte listat ut.... Det är liksom störst chans att jag flyger av på en unghäst.... Det som blir aldra jobbigast är att dela upp chabrak och lindorna... Jag har visserligen ett 30-tal. Men de snygga vill jag ha med mig till Varberg, samtidigt som jag vill ha en del snygga när jag visar unghästarna. Ni gör själva hur kämpigt det blir!

/Viktor

ANNONS: