4 augusti 2012, 15:57

Lördag: De svenska herrarna levererade


Rolf-Göran Bengtssons Casall var i ett par av hindren, men lite tur ska man ha, tycker världsettan.
  
De tre herrarna säkrade tre fina nollor, vilket innebär att Sverige har en bra utgångspunkt inför lottningen av startordningen till morgondagens nationshoppning.
  
– Killarnas hästar gick riktigt bra, säger förbundskapten Sylve Söderstrand till Hippson när klassen avslutats.
Rolf-Göran Bengtsson och Casall fick till en minst lika fin runda som sina manliga kolleger i det svenska hopplandslaget.
– Jag är nöjd med Casall. Han gav mig svaren som jag ville ha. På den sista kombinationen fick jag rida på lite mer eftersom han backade av ordentligt. Han var också i det näst sista räcket, men det är sådant som händer. Annars gick han mycket fint, säger världsettan till Hippson direkt efter sin ritt.
I morgon börjar allvaret. Då tror Rolf-Göran att det kommer att bli betydligt svårare – och större.
– Det brukar vara så att den här inledande klassen är lite snällare. Nu ser vi fram emot i morgon, det är skönt att vara igång, säger han.
Det var många ryttare som nollade under den inledande hoppklassen. Ryttare med lika många fel blev likaplacerade. Klassen reds inte på tid.

  
Här hittar du det slutgiltiga resultatet.

Text och foto: Ida Röök

Jens klappar om Lunatic efter en riktigt fin runda. "Han gav inte allt i dag, men jag begärde inte det heller. Han var i bra form", säger Jens.

Svenska hejaklacken kliver in för att titta på Henrik.

"Det är viktigt att Allerdings får möjlighet att ta det lugnt i början. Perfekt att det inte var tidshoppning i dag", sade Henrik efter sin ritt.

Allerdings var riktigt avspänd.

"Tänk att jag kunde skritta ut på långa tyglar", säger Henrik, imponerad av sin lugna häst.

Rolf-Göran tyckte att Casall gjorde sitt jobb.

Efter ritten sade Rolf-Göran hej till publiken.

"Jag ska bara", sade Rolf-Göran innan han mötte upp pressen och tog ett telefonsamtal.

  
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Tävlingsbilder på våra svenska ryttare:

Foto: Tomas Holcbecher (www.holcbecher.com)

Jens Fredricson och Lunatic gav inte allt i dag.

Men de nollade ändå på ett riktigt fint sätt.

Henrik von Eckermann och Allerdings var avspända.

De fick hoppningen att se lekande lätt ut.

Nu har Allerdings kollat in banan, hoppas han kan hålla sig så här avspänd resten av tävlingen.

Världsettan levererade – som vanligt. Casall var fin och gav de besked "Roffe" ville ha.

Casall var dock i ett par av hindren och inför sista kombinationen fick Rolf-Göran rida på ordentligt.

ANNONS: