8 mars 2016, 05:31

Majonnäs, Cirque du Soleil och solbränna

Rubriken på det här inlägget summerar faktiskt den senaste tiden här i Florida ganska bra. :) Fortsätt att läsa så ska jag förklara!
  
Majonnäs
För cirka en vecka sedan kom Catherine fram till mig i stallet och frågade hur jag kände inför majonnäs. Lite märklig fråga att få så där mitt i stallgången, men jag svarade att jag inte har några jätteproblem med just majonnäs, lite beroende på sammanhanget. Catherine drog på smilbanden och gick lite lurigt iväg.

Dagen efter kommer hon in i stallet med två stora (!) burkar majonnäs, ställer dom vid spolplatsen och antecknar "mayobath" på tavlan bakom en av hästarnas namn. Tanken var alltså att hästarna skulle få sig ett majonnäsbad!

Här i Florida blir hästarna lätt torra i hud och päls, och nu hade hon alltså fått tips om att just majonnäs skulle hjälpa till att motverka detta.

När jag jobbade hos Jens hade jag ofta, framför allt vintertid, i en skvätt babyolja i hästarnas badvatten just för att hjälpa till att ge huden lite extra fukt och därmed också pälsen lite extra glans. Lunatic tex, som väldigt lätt fick/får skav och blev torr i huden januari-mars, mådde väldigt bra av detta när han klipptes och badades som mest inför olika tävlingar!

Att bada dom i majonnäs skulle alltså ha en liknande effekt :)

Vår elev Schuyler fick den stora äran ;) Hon började med att toffsa upp manen ordentligt för att undvika att få majonnäsen där. Ida hade nog inte blivit så glad nästa gång hon skulle fläta om manen också fått sig ett majonnäsbad... 

Sedan täcktes hela hästen i ett lätt lager av majonnäsen! Här har även Catherines mamma kommit för att hjälpa till :) Vi lät sedan majonnäsen sitta på i cirka 2 timmar innan vi spolade av den igen.

Och det här är resultatet två dagar senare! Om det är någon som läser det här som funderar på att ge sin häst samma behandling rekommenderar jag er att göra det ett par dagar innan tävling/träning eller liknande, då dom är ganska flottiga i pälsen ett par dagar efter badet ;) 

Cirque du Soleil
Vi försöker även när vi är här att komma iväg på icke hästiga aktiviteter, så när vi såg att Cirque du Soleil skulle komma till Miami tvekade vi inte att fixa biljetter! Och vilken häftig upplevelse, något jag verkligen kan rekommendera till gammal som ung! :) 


Solbränna
Ja, igår fick jag även in första ordentliga solbrännan sedan jag kom till Florida faktiskt... Jag och Mikaela, en annan svensk tjej som jobbar här i Florida, bestämde oss för en dag i lugn och ro på stranden när vi var lediga och solen sken. Så vi packade in oss i bilen och åkte till Peanut Island. En liten liten ö som ligger ca 30 minuter från Wellington! En fantastiskt härlig dag, om man räknar bort dom 2 timmar vi somnade i solen, som fick oss att börja inse att det bara är några veckor kvar nu! 

Att ha det här som utsikt på sin lediga dag kommer man ju att sakna....

På båten över till ön. Jag och Milla hade faktiskt häst i samma stall när jag gick på gymnasiet. Vi har inte haft kontakt sen dess men hittade varandra i Holland i somras när hon flyttade dit :) Världen är så liten ändå! 

Den här härliga bilden får avsluta det här inlägget. Från majonnäs till sandstränder!

Om fyra veckor är det slut på lediga dagar på stranden och tillbaka till kalla Europa igen. Ni kan väl försöka värma upp det lite till oss tills dess är ni gulliga? :) Kram!

ANNONS: