16 februari 2014, 18:30
Något som inte stämmer...
Hej!
Idag hade jag för en gångs skull sällskap som kunde fota med en bättre kamera än min dåliga mobil. Eftersom att Loppan gick så himla fint igår var jag redo för ett superpass!
Det började bra i skritten, hon var ganska pigg och framåt och skrittade på med sina härliga sviktande steg utan konstigheter. Så fort jag började trava kändes dock något väldigt konstigt! Loppan var uppenbart störd över något och kickade ut i luften av ingen anledning flera gånger med några travsteg emellan. Jag kollade om benskydden satt konstigt, tog av bakskydden och provade igen. Samma sak! Kollade om det var något med sadeln eller schabraket, eller om hennes lite leriga svans slog upp på benen och störde, men nej... Jättemärkligt kändes det! Hon kan ju kosparka mot skänkeln om hon blir sur ibland, men aldrig har hon betett sig som idag. Det kändes superkonstigt så jag satt av och kollade igenom henne...Kändes inte ok att fortsätta rida eftersom att det uppenbart var något som störde henne, inte att hon bara var på lite dåligt humör.
Sitta av och palpera. Tydlig bild på Loppans snygga klippning, den så kallade ridskoleklippningen med en extra krydda av hack och ojämnheter ;)
Här ser hon ju dock väldigt nöjd ut?! Kanske är jag helt enkelt bara överlistad, Loppan sparkade lite och slapp jobba! Bra deal för henne!
Bonusbild på när Loppan nästan välter mig. Vi har nolltolerans mot huvudkliande så länge tränset är på, hon verkar dock ha glömt detta under semestern...!
Hittade eventuellt en liten spänning i ena sidan uppe vid länden, men inte egentligen något speciellt anmärkningsvärt. Inget annat avvikande, ömt, varmt eller svullet! Hon är ju lite prinsessan på ärten, så kanske har hon sladdat till i hagen och är pyttelite spänd vilket känns och stramar när hon travar. Jag satte en elkoppling och tog sen in henne i boxen där hon direkt ställde sig och kissade! Jag brukar vanligtvis alltid(!) ställa in dem en stund i boxen så de får kissa innan man rider, men skippade det idag eftersom att vi skulle hinna bli fotade. Kanske kan det ha varit en sån sak? Jag har dock så för mig att hon brukar kissa utan problem under ryttare så det känns inte helt rimligt..... Hon har heller inga problem att kissa i hagen, så hon borde inte ha gått och knipit.
Jag vet inte alls, jag ska titta på henne från marken och kanske sitta upp en sväng imorgon igen för att se om det sitter kvar. Suck, är det inte alltid nåt? :(
ANNONS:
ANNONS: