24 juni 2014, 23:40
På plats i Norge!
Vi rullade från vårt övernattningsställe i Årjäng tidigt som attan imorse. Men nog var det härligt att passera norska gränsen sådär vid sju-snåret :) Solen sken och jag och Carina tränade lite på vår norska inne i tullen. När man transporterar hästar i Norge måste man få en speciell stämpel i tullen och samma sak vid hemfärden, krångligt värre så jag förstod inte riktigt allt om jag ska vara ärlig men det har något att göra med att Norge inte är med i EU att göra. Hur som haver, stämpeln fick vi och vi kunde rulla vidare mot Kristiansand!
Tummen upp! ;)
Vi stannade på ett ställe på vägen där vi kunde lasta ur Bizet och gå en sväng med henne idag under resan :)
På tävlingsplatsen! Här skrittar jag runt tävlingsbanan. Bredvid går Emilie Nyreröd och Miata, även dom känner in banan :)
Resten av passet red jag på framridningsbanan. Fokus låg på lång och låg form, men framför allt var målet att få Bizet avspänd och lugn!
Bizet skötte sig superbra!
Skrittar av och spanar in omgivningen.
Efter passet stod både vet-check och invigning på schemat! Bizet dansade igenom vet-checken och det gjorde även alla andra svenskar :) Fler bilder från dagen kommer inom kort!
ANNONS:
ANNONS: