28 juni 2016, 22:13

Rotterdam tur och retur!

Hej mina vänner, jag lyckades precis radera hela mitt inlägg och jag vet inte hur man livar upp saker från det döda på den här datorn 😒 I korta drag talade jag i alla fall om att jag har varit i Rotterdam i helgen, det var lerigt och jag var på rätt dåligt humör (förlåt Malin), men att hästarna är så duktiga att man inte kan låta bli att le åt dem. Gullan hoppade 1+0 i nationshoppningen och hade ett oturligt nedslag i GP, helt fantastisk ⭐️ Jag är en väldigt kvällstrött människa och har dessutom en helt fantastisk bok som jag knappt kunnat slita mig ifrån idag (spenderade flera timmar hos frisören och pratade inte med henne fören det var dags att skölja ur färgen..) så ni får helt enkelt hålla till godo med bara lite bilder från Rotterdam nu. I'll make it up to you in Falsterbo! Eftersom jag spenderar lite tid i Sverige nu så kan ni passa på att ställa frågor för det är störst chans att jag kommer ihåg att svara på dem nu (om ni ställt en fråga innan och inte fått svar på den-fråga igen), för jag är en rätt virrig människa. Jag kan dock komma ihåg exakt vad jag hade på mig under på Breeders-auktionen 2011, vilket bland annat var en jättefin blåtira... Imorgon ska jag och småbrudarna åka till Jump Club på dagtävling, och ni kommer ALDRIG höra mig säga det igen, men det ska faktiskt bli ganska kul. Vi hörs!

En olyckad bild på en fantastisk måne.

När man åkt lastbil hela natten - vissa har det bra 👆🏽

Ett regn som hette duga första natten...

...vilket ledde till blötare och skitigare boxar än akvariet i Hitta Nemo. 

Gullis var i alla fall glad över sin supergulliga boxgranne Miebello som snällt/ovetande delade med sig av sitt hö.

En annan kille som inte behåller höet i sin box är Ponnyn, i det här läget mest en ursäkt för att få krypa under boxguarden, men han brukar putta ut sin krubba när den är slut som för att tala om att han vill ha mer. Man får ju inte vara dum!

På mysiga promenader i parken ❤️

Kvällsmagi. (Vad ni inte hör är de hundratals grodor som sjunger/skriker)

Från magiska kvällar till magiska händer - det här är George som känner och klämmer på laghästarna så de är fit for fight. Gullan har någon slags hatkärlek till honom, hon tycker mest om när han är klar. Då mår hon som en prinsessa!

George kan även få människor att må lite bättre, och hårt arbetande groomar som vi är har vi ont lite överallt, så han hjälpte oss. Han kan ha sagt att jag mådde sämre än hästen, vilket jag förstod i samma veva som jag svor högt för att han tryckte så hårt i min nacke att det kändes som att hans tummar skulle poppa ut genom nyckelbenen. 5 min efteråt kändes det som att jag hade tagit av mig en alldeles för tung ryggsäck som jag burit på i flera månader. 


Spelar ingen roll var i världen man är, det här är vad som händer tidiga morgnar på en 5* tävling. Oglamoröst.  

Prisplockaren! Han var 4:a i en Ackumulator-hoppning som vanns av Jonna Ekberg och världens gulligaste Freestyler. 

Gulligaste lagkompisarna Roman & Gullan stöttade och peppade varandra innan nationshoppningen. Teamspirit!

ANNONS: