Han fick en maskot av tjejerna hos Beerbaums :)

Han fick en maskot av tjejerna hos Beerbaums :)

2 juni 2015, 13:07

Seger i Aachen!

Nu är jag tillbaka på jobbet, inte 100 procent men nästan, delar hästsköteriet med Angelica en tid framöver, mest för att få det nya livet att gå ihop. Det kommer bli att jag åker med Anton och hon med Ben och Tim. Det känns superbra!

Aachen blev min första tävling efter mammaledigheten, det var så kul! Självklart längtar jag massvis efter min lilla tjej men hon har det så bra hemma med sin favoritperson i hela världen - sin pappa.

Vi åkte i tisdags förra veckan, det är långt till Aachen så vi måste övernatta två gånger på vägen dit och hem. Första stoppet brukar vi göra i Ängelholm, nästan alltid när vi åker, och den här gången blev andra stoppet i Bremen hos Michaels och Beerbaums, dom har en jättefin gård och det är helt perfekt att vara där. De är så gulliga och hjälpsamma, vi brukar köpa med godis från färjan och det uppskattas väldigt mycket. :)

I Aachen fick vi stå med tre tyska ryttare, Fabienne, Sönke och Thomas, det var i ett av de mindre stallarna och det var väldigt skönt. Det bästa var att Favourit stod i samma stall! Han är sig lik den lille busen. :)

Anton var jättefin på träningarna, så himla kul att se att vinterperioden med bara träning gett resultat. I Grand prix var han fin, men hade ett par små grejer som gjorde det svårt att slå Isabell, men en andraplats är inte fy skam det heller. :)

Men i söndags var det helt magiskt, jag är så stolt och glad att få följa den här fantastiska hästen, det var gåshud från början till slut i deras kür, allt stämde. Den här gången red Tinne till den gamla musiken men med nya vägar, det blev helt perfekt!

Och att Tinne och Anton numera står med på den historiska Grosser Preis-tavlan – lite overkligt är det allt!

Vi sov även i Bremen på vägen hem, och där väntade en liten maskot utanför Antons box. En present från dom till Anton, så gulligt!

Glada och trötta är vi snart hemma i Stockholm, nu väntar det lugna och sköna dagar för Anton i skogen, och han längtar efter att gå ut och rulla sig i hagen.

Nästa gång tänkte jag presentera vår nya lilla stjärna - Cinco!

/Sara Lord

ANNONS: