15 juni 2014, 22:54

Stående frakturreparation med mera!

Hallå!

Har varit  lite mindre update senaste dagarna då det varit mycket att göra. I slutet på veckan var det relativt lungt på hältfronten men det var istället operationer på sjukhuset hela dagen. De gjorde flera operation på gaffelband samt artroskopier på bland annat bakknä. Det kom sedan in flera akuta hästar på sjukhuset både i slutet av veckan och under helgen. Bland annat så har jag vid två tillfällen fått se hur man skruvar ihop en fraktur på stående häst (!).

Att man gör så kallad "standing fracture repair" är relativt nytt på hästar. Att söva en häst innebär såklart en hel del risker så allt man kan operera lika bra och säkert på vaken häst är såklart bättre.

Både hästarna jag såg hade frakturerat metacarpalbenet (skenbenet) på bakben och behövde "skruvas ihop". För att det ska kunna fixas på stående häst så måste såklart vissa kriterier uppfyllas. Frakturen måste sitta på rätt ställe på benet och benbitarna får inte vara dislokerade, d.v.s - de måste sitta ihop rätt.

Proceduren går till så att hästen drogas ner rejält. Den får sedan en nervblockad under hasen, ett så kallat ringblock, som tar bort all känsel som finns i benet där man ska skruva. Hästens ben skrubbas rent, det andra benet lindas in med rena vetraps och området som ska opereras görs helt sterilt.

Det är en fin balans mellan att ha hästen "för trött" så att den blir vinglig, eller för pigg så att den rör sig. För att få sederingen mer jämn så kan man blanda den i ett dropp som får gå så att det hela tiden fylls på lite sedering i taget. Hästen måste ju verkligen vara STILL när man ska borra och skruva i benet på den.

När allt är preppat så sticker kirurgen in en lång nål vågrätt, precis bakom benet. Man tar sedan röntgenbilder och ser till att nålen som används som riktlinje när man väl ska borra, sitter helt lodrätt (men olika kirurger gör lite olika). Man använder sedan en riktig borr och borrar hål i hästens ben och skruvar in skruvar för att få det att hålla ihop. Beroende på hur lång frakturen är används olika många skuvar. Man mäter också och anpassar längden på skruvarna efter hästens ben. Under operationen tar man sedan röntgenbilder flera  ggr för att försäkra sig om att skruvarna sitter rätt.

Jag tycker det är helt otroligt vad man kan göra inom veterinärmedicin idag. Och att hästen bara står där och inte märker något samtidigt som man faktiskt borrar i benet på den. Hästarna jag såg blev opererade i mellan en och två timmar. När de kom in hoppade de på tre ben. Efter operation kunde de gå ut ur operationsboxen med ett stadigt bandage på benet. Efter operation väntar 6 veckors boxvila, då binder man dem ofta i en lina så att de ej kan lägga sig i boxen, men de behöver ej stå i hängmatta. Efter detta blir det 6 veckors skrittmotion vid hand, och beroende på hur det ser ut efter det så bestämmer man om hästen successivt kan sättas igång igen. Skruvarna behöver generellt inte plockas bort. En häst kan efter lyckad läkning till och med tävla som galopphäst igen med skruvarna i.

Stående frakturreparation blir ju såklart också billigare för hästägaren då man slipper kostaden med narkos. Men alla frakturer kan som sagt inte fixas på detta sätt.

Nedan ett exempel där man gjort proceduren stående:

Hmm, sen det här med att sova lite. Det fick en ny innebörd denna helg. Hela dagen igår var jag upptagen på sjukhuset trots att det var helg, på kvällen kom det in flera akuta och inatt blev det en akut operation. Jag gick och lade mig kl 4.30 i morse, då hade jag varit uppe på sjukhuset i 22h, endast med kortare pauser. Jag sov i 2 h i morse och sedan var det dags för rond igen kl 07. Jobbade till 12 sen fick jag gå o sova. Sov 4 h på eftermiddagen istället! O nu sitter jag här:)

Alla som jobbar här jobbar såklart inte såhär mycket men vi som är här på praktik gör det för att vi ska få se så mkt som möjligt på mycket kort tid, och såklart också för att de behöver oss när det är mycket att göra! Dock är det så att veterinären och kirurgen som är on call, är det hela helgen, så de sov precis lika lite som jag. Kirurgen var här mer eller mindre hela dagen igår, opererade hela natten och fortsatte sedan med behandlingar fram till lunch idag. O det var inte direkt lite fokus. Lika proffsigt som vanligt. Ja, Sverige är lite annorlunda!!! Det är inte direkt "nu är det kaffe-rast-time" utan man jobbar på och fixar allt för hästarna först - SEN kan alla sitta och hänga, skratta, äta pizza eller whatever. Lite som vi jobbar på Stav faktiskt;)

Dessutom så verkar alla veterinärer känna oerhört mycket eget ansvar för sina patienter, även om man generellt har mycket team-work. Trots att det är helg så kommer flera av dem in endast för o kolla när deras patient ska få ett bandagebyte. Många är extremt måna om sina patienter och minsta lilla som händer med dem.

Dags o fila på en artikel som jag skriver till Hippson Magazine.

Kram o hej!

ANNONS: