18 november 2016, 17:01
Tävlingshelg på Ridskolan Strömsholm
Gårdagen bjöd på en vacker soluppgång i köksfönstret. Bra start på tävlingshelgen!
Andra dagen på Strömsholm Riders Open med inomhus SM i hoppning är i full gång. Vi i hippologen åk2 har fått vara med och planera evenemanget och alla i klassen är superengagerade.
En och annan glimt uppifrån läktaren hinner man ändå få.
Jag själv har min funktionärspost på ryttarservice. På ryttarservice kontrollerar vi vaccinationsintyg, svarar på frågor angående uppstallning och parkering (och även andra frågor om vi kan) samt sköter försäljning av hö och extra spån.
Varje morgon serverar vi även frukost för ryttare och groom som är sponsrad av Thorstensons hästtransportcenter.
Som funktionär får man gofika varje eftermiddag.
Ryttarservice är placerat inne på Knytpunkten på Ridskolan Strömsholm. Knytpunkten ligger ungefär i mitten av anläggningen och man kan tycka att det måste vara tråkigt att inte kunna se tävlingarna. Inga problem eftersom Equisport sänder hela evenemanget live på nätet. Så vi kan sitta inne i värmen och hänga med minst lika bra i vad som händer inne på tävlingsbanan som om vi satt uppe på läktaren.
Toppen när vi kan följa tävlingarna på datorn.
Goodiebags ska packas till alla ryttare.
Självklart har jag åkt på en förkylning och febern är tyvärr ett faktum. Så nu ligger jag här hemma istället nerbäddad i soffan och följer tävlingarna på datorn. Sämre kan man ha det.
Hoppas på att må bättre imorgon igen.
/Christoffer
ANNONS:
ANNONS: