7 augusti 2012, 20:53

Tinne om Don Auriello: ”Han är otroligt känslig”

Tinne Vilhelmson Silfvén är vidare till kürfinalen på torsdag, och är väldigt nöjd med den känsla hon hade under tisdagens Grand Prix Special.
- Men visst retar jag mig lite på felet i "ettorna", det var ett missförstånd, berättar hon.
  
Don Auriello trodde nämligen att Tinne menade sluta när hon red in på diagonalen i galopp, för att rida byten. 
- Det var en ögonblicksgrej som inte hade med bytena i sig att göra. Jag skulle skynda att rätta och då blev han spänd. Han är otroligt känslig, jädrans!, säger hon precis efter sin ritt. 
Samtidigt är Tinne nöjd och konstaterar att det nästan alltid händer någon grej i ett program. 
- Han var fin i formen och kom in på banan och sa "här kommer jag".

 
Färskt kürprogram
På torsdag rider Tinne sin nya kür, "Who's Anton?", för tredje gången. Premiären var under världscupfinalen och i Rotterdam vann hon med den.
Liksom Minna hade Tinne valt att ha luva på sin häst i dag, för att dämpa ljudet lite. Samtidigt menar hon att det inte får vara alldeles för tyst på dressyrtävlingar.
- Nä, det är bättre om det är lite liv och rörelse hela tiden än att det är knäpptyst och helt plötsligt kommer ett ljud.
  
Du har ridit många OS vid det här laget. Vad säger du om London?
- Alla spel är olika, det fina här är att det verkligen är ett hästland. Hästarna har det jättebra, publiken är fantastisk och man märker att de har vana vid att arrangera ryttartävlingar.
  
Text: Anki Yngve
  

Tinne och Don Auriello in action. FOTO: Tomas Holcbecher

ANNONS: