8 februari 2013, 15:33
Training van ruiter en paard
Visste du att dressyrstjärnan Adelinde Cornelissen är en av många internationella toppryttare som förespråkar träning vid sidan om hästryggen? Hon har faktiskt till och med släppt en bok "Training van ruiter en paard" tillsammans med Lammert Haanstra som även ligger bakom andra träningsböcker för ryttare.
Jag googlade runt lite i jakt på information om vad det är för träning Adelinde förespråkar och hittade klippet här nedanför när hon instruerar en att stå på knä på en pilatesboll. En väldigt effektiv övning som jag själv har visat upp här i bloggen tidigare. Här går de även snäppet längre genom att kasta en boll fram och tillbaka. Med andra ord en riktigt bra balansövning!
Jag hittade även ett till youtubeklipp där de utövar en sidoplanka mot pilatesbollen. Tycker att hon överlag verkar tycka om träning där man får arbeta med sin egen kroppstyngd. Inte massa maskiner och annat komplicerat vilket är bra för ryttare eftersom många kanske inte har tiden att gå till gymmet.
Tycker det är roligt att fler och fler ryttare visar upp hur viktigt det är att själv vara vältränad för att lyckas. Vill du kolla närmare på boken och även se andra ryttartränings-böcker kan du kika in här. Dessvärre är sidan inte på svenska.
ANNONS:
ANNONS: