Foto: Privat
Hos Camilla Ivarsson arbetar man med utbildnings-, försäljnings- och tävlingshästar samt med rehab. Nu letar hon efter någon som vill jobba som beridare och hästskötare.
Sedan fem år tillbaka driver Camilla Ivarsson sin verksamhet utanför Kristianstad. Här finns både hästar till försäljning, tävling och utbildning samt för rehab. Själv tävlar Camilla på svår klass-nivå i dressyr.
– Om man jobbar här lär man sig mycket om det mesta, då verksamheten är ganska heltäckande, berättar hon.
”Vill att de utvecklar sin kunskapsbank”
I stallet finns två heltidsanställda sedan tidigare. Nu letar Camilla efter en tredje person som kommer att anställas på heltid.
– Här delar vi på de sedvanliga stallsysslorna som att göra i ordning hästarna och fixa stallet. Något som jag tycker är viktigt är att inkludera min personal i det mesta, då jag anser att det är viktigt med personlig utveckling, säger hon.
Camilla vill gärna att personalen är delaktig i hästarnas upplägg vad gäller träning, veterinär, foder med mera.
– När de går hem härifrån vill jag att de ska ha utökat sin kunskapsbank, säger hon.
Gedigen hästkunskap viktigt
– Jag vill gärna ha människor runt mig som ser det mesta positivt. Självständighet och att ta egna initiativ är också något som jag värdesätter, säger Camilla och fortsätter:
– Det viktigaste är gedigen hästkunskap, att personen är positiv, har hög arbetsmoral och är en team-player som vill göra det så bra som möjligt för hästarna.
Att ha unghästvana är ett stort plus i kanten, men inget krav.
Läs mer och ansök via annonsen nedan hos Hippson Market:
Det blir ingen fysisk publik på plats vid Gothenburg Horse Show i år, men däremot släpper arrangören nu biljetter till det nya digitala konceptet GHS-Live.
Följ allt hemifrån: ”Hoppas kunna dela evenemanget med en bredare publik”
Folkhälsomyndigheten har meddelat att tävlingsverksamhet inom idrotten behöver begränsas ytterligare för att minska smittspridningen av covid-19.
Endast elitidrott tillåten från 1 mars – SvRF inväntar konkreta svar
Ston kan vara så givande att arbeta med, men också utmanande, särskilt när de behöver prestera. Varför är ston så knepiga och hur kan vi hjälpa dem?
Några hästar kom lösa och sprang ut på en väg under onsdagens kväll. En buss kolliderade med dem och två av hästarna behövde avlivas.
Flera dyra sadlar har stulits från ridskolan i Bräcke. Polisen uppmanar hästägare till försiktighet och tror att det rör sig om ett beställningsjobb.
När Susanna Rohm hamnade på sjukhus och dottern var fast i Norge på grund av restriktioner hjälpte kompisarna på Sörmons RK till.
"Jag har aldrig mött så många hjälpsamma människor i ett och samma stall"
De senaste åren har det dykt upp allt fler träns på marknaden som kallas för anatomiska. Men vad innebär det? Och vad är bäst för hästen?
Idag (25/2) kan du köpa bokserien Masterclass Hoppning med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Flyinges utbildningar är vida kända. Nu har de utökats med en gymnasieutbildning med inriktning på drift av hästsportanläggningar.
Visst är det härligt att sätta sig och vila en stund? Det tycker i alla fall Superman, som har gillat att sitta på halmbalen i lösdriften sedan han var föl.
Se klippet: "Han är otroligt social, trevlig och älskar att gosa"
Hästägaren anmälde veterinären gällande felbehandling i samband med en operation av en tandfraktur. Ansvarsnämnden ger veterinären en erinran.
Tävlingarna i spanska Valencia är fortsatt inställda på grund av smitta. Uppemot 50 hästar har eller har haft feber. Ytterligare provsvar inväntas.
Ridhus och ridbanor kan vara dammiga miljöer. I ett nytt forskningsprojekt har man undersökt om detta innebär en hälsofara för ridlärare.
Varför ser man samma stall/hästföretagare annonsera efter arbetskraft om och om igen. Vad är det som gör att de inte lyckas behålla sin personal?
Mias dotter jobbade som hästskötare med villkor som inte går att leva på
Victoria Almgren svarar på en läsarfråga om en häst som blir överladdad i hoppningen. Att trava över hindren i kontrollerad fart är att föredra.
"Hästen får inte accelerera utan bara bjuda jämnt fram till hindret"
För ett år sedan belönades Björnbo Gård 4H med ATG Drömfond. I dag, och alla andra dagar, fortsätter arbetet att få unga att må bättre med hjälp av hästar.
"Ska lämna stallet med mer kraft och energi än de hade när de kom"
Idag (24/2) kan du köpa bokserien Masterclass Dressyr med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Beläget mellan Ängelholm och Båstad ligger en hästgård med tre boningshus, stall med sex boxar, ridbana och fina hagar med vindskydd.
En hovslagare fick ett vredesutbrott och sparkade en häst i samband med skoning. Ansvarsnämnden tilldelar nu hovslagaren en erinran.
Vissa hästar drabbas av fri fekal vätska, men varför? I en ny doktorsavhandling har man undersökt samband för att komma fram till en orsak.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!