Det är väl inte en alltför avancerad gissning att Peder Fredricson prisas för EM-guldet vid årets Ryttargala. Foto: Tomas Holcbecher (Peder) och Grand Hôtel
Ryttargalan är tillbaka i Stockholm efter att ha varit i Göteborg en vända. Årets gala hålls den 29 november på Grand Hôtel. För den som vill gå har biljetterna nu släppts.
För en kväll förvandlas ridsporten till glitter och glamour. Hela 14 utmärkelser ska delas ut och nomineringsprocessen är i full gång. För den som vill vara med och påverka går det att nominera kandidater i kategorierna Årets ridskola, Årets ridskolehäst och Årets ridlärare – samt rösta på Årets komet.
Ta på galastassen
Vill man gå på galan är det mörk kostym som gäller. Biljetterna kostar 1.495 kronor och då ingår en trerätters galamiddag.
Ryttargalans hemsida
Biljetter
Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka i Hippsons julkalender. Bakom luckan döljer sig ett riktigt bra erbjudande från oss eller våra partners.
Hippsons julkalender: I lucka 8 bjuds vi på rabatt hos Hööks
Den engelska polishästen Jake har något gemensamt med sina brittiska kollegor. Han startar varje dag med en kopp te – gärna med två sockerbitar!
Aisling Equestrian är det svenska varumärket, med "schysst" tillverkning, som amerikanerna skriker efter. Nu utökar de båda grundarna kollektionen ytterligare.
Charlotte Treschow, vd: ”Vi skapar ridplagg vi själva har saknat”
Kylan och snön börjar göra entré runt om i landet och frusna tår blir lätt ett faktum. I veckans tävling finns ett par ordentliga vinterkängor i prispotten.
Svenska ridsportförbundet uppmanar både tävlande och arrangörer att ta ut sina pengar ur tävlingsdatabasen TDB innan den 1 januari 2020.
Nya rutiner för anmälare och arrangörer från och med årsskiftet
Sara Ekman rider årets sista tävling i helgen i Åstorp, dit tre hästar har följt med. Meetingets första dag bjöd på blåsigt väder, pigga hästar och en andraplats.
Under fredagskvällen avgjordes Riders Masters Cup i Paris, där Henrik Ankarcrona ledde Europalaget till seger mot Amerika – för femte året i rad.
Veckans lista, med de mest visade annonserna hos Hippson Market, toppas av en härlig läromästare. Även yngre, lovande, talanger finns med.
Många tänker bra shopping när de hör EuroHorse, men mässan innehåller så mycket mer. Visste du till exempel att Distriktsveterinärerna ordnar föreläsningar?
Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka i Hippsons julkalender. Bakom luckan döljer sig ett riktigt bra erbjudande från oss eller våra partners.
Hippsons julkalender: Lucka 7 – erbjudandet från Hööks gäller till den 9/12
På Madden Mountain får de pensionerade tävlingshästarna gå utomhus 24 timmar om dygnet. Hör Beezie Madden berätta mer om deras filosofi.
Vid Helsingborgs fältrittklubbs hopptävlingar tidigare i höstas hade man över 350 starter. Därför valde tävlingsledningen att korta starttiden.
Disciplinnämnden ger domare, överdomare och tävlingsledare en tillrättavisning
Nu har Tobbe Larssons fyrbenta vänner utvecklat oanade talanger – i reklamfilmer som kommer visas i tv sjunger de nämligen. Eller?!
Mina Möllers fjording Kjensrud Tullen går lös med matte på promenad – och kommer på inkallning. Missa inte det fina klippet.
Mina berättar mer om sin speciella häst: "Godis en bidragande faktor"
Martin Ågevall driver verksamhet med dressyrhästar utanför Stockholm, där både unga talanger och Grand Prix-hästar tränas för tävling.
"Årets uppfödare" har länge använt EquVicis Essential som komplement till en grovfoderbaserad foderstat för unghästar, hingstar och stuteriets dressyrhästar.
Tobias Hansson på Västra Hoby Stuteri: "Är otroligt nöjd med resultatet"
Flygflottiljer, från norr till söder, kommer att genomföra traditionsenlig formationsflygning – julgransflygning – över delar av Sverige i december.
Strax före klockan 22.30 på torsdagskvällen kördes en lösspringande häst på av en bil, på riksväg 50 i Nora kommun. Hästen avled på platsen.
Internationella forskare föreslår att vi skulle kunna analysera hästars bajs, detta för att få svar på frågan hur tandhälsan påverkar deras fodersmältning.
Varje dag fram till jul öppnas en ny lucka i Hippsons julkalender. Bakom luckan döljer sig ett riktigt bra erbjudande från oss eller våra partners.
Hippsons julkalender: Lucka 6 – vinröd lyx från Equestrian Stockholm
STORA JUKNUMRET!
– Porträtt: Kyra Kyrklund
– Tema: Lösdrift
– Lisen om banhoppning
– När hoven blir sjuk
– Massor av julklappstips
...och mycket mycket mer
Läs numret i det digitala arkivet