I går var de bästa, svenska ekipage i nationshoppningen och är verkligen tillbaka på allvar. Henrik von Eckermann förklarar varför han gav Mary Lou en längre vila efter inomhussäsongen, där ekipaget bland annat var trea i världscupfinalen i USA.
– Hon har inte så stor erfarenhet så hon behövde en paus efter det, säger han.
Text: Annika Grundberg
Foto: Frida Bank och Tomas Holcbecher
Men Mary Lou är också ett sto som behöver tävlas inför större uppgifter, därför är hon nu i gång igen. Ekipaget var först ut av svenskarna i nationshoppningen och stoet klarade uppgiften galant. Två felfria rundor blev det.
– Hon kändes jättebra, säger Henrik.
Många fina hästar i stallet
Henrik har flera hästar i stallet för de högsta klasserna, men när vi pratar EM är det Mary Lou som gäller.
– Jag har en önskan om att det är henne jag rider i EM. Hon är en klass över de andra hästarna, säger von Eckermann, som även har Chacanno och Cantinero som skulle kunna gå i Göteborg.
Efter nationshoppningen blev det också klart att Henrik Ankarcrona nominerar sin namne till Europamästerskapet.
Cantinero betyder mycket
Cantinero var uträknad av de flesta, även av Henrik. Men efter en lång rehabilitering och vila tävlar ekipaget åter på allra högsta nivå.
– Jag hade svårt att tro att han skulle komma tillbaka, men han är en väldigt speciell häst för mig. Känner man honom vet man vad jag menar. Han gillar att tävla och tycker inte om att vara kvar i stallet.
Evelina flyttar till Henrik
Evelina Tovek är Henriks lagkamrat i Global Champions League och Henrik tränar och stöttar henne på tävling. Till hösten utvecklas samarbetet när Evelina flyttar till Henrik på anläggningen utanför tyska Bonn. Henrik har tidigare berättat att han skulle vilja ha en elev som han kan fokusera på och nu blir Evelina den eleven.
– Det är en toppenfamilj och hon som elev är jättebra. Hon ursäktar sig aldrig utan försöker alltid att göra sitt bästa, Evelina vill hela tiden bli bättre. Det har gått fort fram för henne, men så kämpar hon också hårt, säger han och fortsätter:
– Det blir något annorlunda och ger ytterligare en kick för mig.
Douglas Lindelöw vann lördagens fyrstjärniga 1,50-hoppning i Vejer de la Frontera i Spanien. Den elvaårige valacken Casquo Blue är i toppform.
Se klippet: "Alla tycker det är väldigt skönt att vara i gång igen"
Få en avspänd och balanserad häst med arbete vid hand. Lotta Zimmermann leder dig genom övningar som ni kan göra från marken.
Sex övningar: Från att acceptera bettet till öppna och sluta
Hippocrates Academy lovar att vara ridskolans bästa vän. Och flera ridskolor bekräftar att de faktiskt har järnkoll sedan de började med systemet.
Idag (28/2) kan du köpa samlingsvolymen Dressyr med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Evelina fortsätter att imponera med placeringar i Qatar. På lördagen blev hon bästa svensk och femma i Grand Prix med Winnetou de la Hamente Z.
Rejäla glädjeskutt i bröstet. Det fick Annelie efter fredagens spontana hälsningar från tidigare kunder. Sedan gick mockningen av bara farten.
Towe planerar en dag i ponnyns tecken för förskolekompisarna
I februari har det rapporterats om flera utbrott av EHV-1, både i utlandet och i Sverige. SVA uppmanar till ökat fokus på smittskydd.
Smitta med koppling till utbrottet i Valencia har konstaterats
Att få sin första ponny är för alla hästtokiga barn spännande tid. Men vad ska man tänka på för att det första ponnyköpet ska bli så bra som möjligt?
Klipparbetet på Trolle Ljungby krävde två grönytemaskiner, men nu används bara en: Amazone Profihopper 1500 – en mångsidig, högpresterande åkgräsklippare.
Trädgårdsmästaren: "Maskinen ger gräsmattor av golfbanekvalitet"
SvRF överklagade tingsrättens dom i målet gällande förbundet och en tränares indragna diplomering. Svea hovrätt har nu beviljat prövning.
Idag (27/2) kan du köpa samlingsvolymen Hoppning med Hippson med 25 % rabatt i vår bokrea. Dessutom helt utan extra fraktkostnad.
Finalen i Sverigeponnyn, som skulle arrangerats under Billdal Horse Show, kommer inte kunna genomföras på grund av de nya covid-19 restriktionerna.
Vad är härligare än ett urgulligt föl med spring i benen som busar i en härlig gräshage? Gör nu som fölungen och sätt full fart mot helgen.
Framgångarna för de svenska ryttarna i Doha fortsätter. På fredagens kväll blev det felfritt resultat och placering för Evelina Tovek och Dalila de la Pomme.
Flera svenskar är på plats i Doha och de fortsätter att leverera fina resultat. Under fredagens tidshoppning hade vi en svensk högst upp på pallen.
I månadens foderblogg reder vi ut hur grovtarmsjäsning fungerar, och vad vi kan göra för att tarmen ska fungera så bra som möjligt. Då får vi en friskare häst.
130 miljoner kronor ges i kompensationsstöd till 2000 föreningar och 31 specialidrottsförbund med distrikt, för effekter av corona.
Under torsdagen kallade Svenska Ridsportförbundet in till en digital pressträff. Där meddelades att alla tävlingar för barn att ställs in.
Henrik von Eckermann har åkt från tävlingarna i Wellington till Doha. För Hippson berättar han som sina planer och om att resa i dessa tider.
Under 2019 tände en kvinna eld på ett täcke som låg på en häst. Förra året dömdes hon för djurplågeri och skadegörelse. Nu får hon djurförbud.
– TEMA: Hållbarhet i stallet
– Porträtt: Tinne Vilhelmson Silfvén
– Öppna för fina slutor
– Balans och rymt mellan hindren
– Motivationen - vad är du?
– Bota vanliga hudproblem
...och mycket, mycket mer!