26 april 2012, 23:32
100% fokus vid operation!
Hallå Hallå!
Nu har jag varid på UDS smådjurskliniks operationsavdelning i 4 dagar. Det har varit en oerhört lärorik och spännande vecka. Dels har jag assisterat på några större operationer. Sen har jag även fått operera själv under lärares handledning. Det får studenter göra på enklare operationer såsom kastrering hon och hankatt. Självklart med lärares handledning och hjälp om det behövs.
När man utsätter sig själv för nya situationer som man inte är van vid så lär man också känna nya sidor av sig själv. Att operera ett djur är alltid ett skarpt läge även om det är ett enklare ingrepp. Man måste vara 100% fokuserad och väl förberedd och påläst inför operationen. Innan någon elev får kastrera så måste man återigen visa lärarna att man kan sy flera olika typer av stygn, och veta hur man ska göra steg för steg under ingreppet. Man ska också kunna beskriva och visa att man har en plan B om djuret t.ex. visar sig vara lättblödande etc etc....Om man inte kan detta så får man helt enkelt inte operera.
Under opererationsveckan har jag märkt hur olika vi elever reagerar under stress och press, som det ändå är under en operation då man ska vara fullt fokuserad. Vissa pratar högt och berättar för omgivningen vad de ska göra medan andra är helt tysta och vill jobba ostört. Jag blir mer tyst och hör nästan inte omgivningen. Jag blir så inne i det jag gör och ser bara det. När man assisterar erfarna kirurger så imponeras man av att de är så himla avslappnade! Man märker verkligen att många vardagliga ingrepp för dem är precis som vilket annat jobb som helst. De kan sitta o prata om vädret eller om deras favoritmusik eller vad som helst, samtidigt som de sitter och syr i en tarm. Om ett kärl plötsligt börjar spruta så tar de lungt o stilla en peang och sätter kring kärlet "Ojdå, nu blödde det visst lite" kan de säga, samtidigt som en annan associerar den nerblodade väggen som blodet sprutade på, som en scen tagen ur en skräckfilm. Nu överdrev jag lite, men ni förstår principen. Det är dock kul när man inser hur mycket säkrare man själv blivit under bara en vecka på operation! Stort tack till bästa kollegan Ida. Vilket op-team vi var idag! Good team-work:P
Att inte förglömma - UDS alla sköterskor, och speciellt personalen på operation som hjälp oss under veckan och sövt djuren och tagit hand om oss yra studenter och delat med er av alla era bästa tips. Så oerhört proffsiga människor, och trevliga!
För att hinna med allt under veckan så har jag vid flera tillfället ätit lunch och kvällsmat i bilen. Inte det bästa, men Felix färdiglagade pajer kan snabbt mätta och höja blodsockret på en trött student! Sen måste man ha mjölk! Man man inte leva utan mjölk! I alla fall inte jag:P

KRAM från Izabella
ANNONS:
ANNONS: