7 januari 2015, 22:28

2014

Året 2014 förtjänar en tillbakablick i text och bilder!


Året började helt annorlunda mot tidigare år eftersom vi har byggt ett eget ridhus hemma på gården. Att slippa åka iväg till ridhus med alla hästar för att träna, den stressen slipper vi nu. Fattar inte hur vi har orkat?!




Det är så mycket lättare och mindre stressigt att träna hästarna nu. Dessutom kan jag hålla träningar och kurser hemma för elever, vilket är otroligt roligt!


Alla de mål som jag hade satt upp för 2014 uppnåddes vilket var jättekul och bra!


Här kommer några årets:



Årets tävling: Norrköping Horse Show. Fin tävlingsbana, härlig stämning och trevligt! ACINDO kom där sexa i 7-star 140 finalen!



Årets funktionärer: Norrköping Horse Show. Ett trevligt bemötande redan på parkeringen och hjälp att köra grejer till och från stallarna hela vägen in i lastbilen! 




Årets slit: Hökörningen som mamma, pappa och jag kör. Hö ska slås, vändas, strängas, balas och köras hem och staplas in. Många timmar under några stressiga veckor då man helst inte ska ha något annat inplanerat, vädret styr!


Årets placering: ACINDOS tredjeplats i svårklass debuten på Strömsholm!


Årets utveckling: Både CELVIN och CASH FLOW har klivit upp några snäpp i klasser och utvecklats som jag hade hoppats!



Årets parkering: Precis utanför det egna stallet på tävling i Lidköping!!! 



Årets parkering 2: Svängde in på en snabblunch hemma när jag åkte från en hövall till en annan!



Årets gulligaste: Alice med sina ridkläder på PLEXUS!



Årets stora sorg: Vår älskade Molly somnade in vid en ålder av 12 år. Smärtan och sorgen finns i mitt bröst varje dag, saknar henne enormt mycket. 



Årets resa: Björn och jag åkte till Frankrike och bilade runt i Champagne och var i Paris!



Årets mest hängd: Malin på alla inridningshästar!!!



Årets sladdare: Björn som sladdar ridhuset och ser till att det är "nypistat"



Årets debut: ACINDO svår klass, underbart att uppnå ett så högt satt mål! Fokus i blicken på bilden!



Årets bild: Bibbi med ACINDOS rosett!!!! Kommer nog fler inlägg under året 2015 med Tjeeeena Bibbi här!




ANNONS: