3 september 2010, 16:49

Åh ständigt denna planering!

Usch idag känner jag mig trött och på lite dåligt humör. Delvis är det nog väderomställningen, det blev ju kallt bara sådär jättefort! Och när jag satt och trimmade lite ute idag, så började det regna och blåsa, så att regnet for runt i konstiga mönster och liksom kom från alla håll, brrrrrrrrrr!

Dessutom känns min höst väldigt ostrukturerad och jag orkar på nåt sätt inte riktigt ta tag i det heller, utan hoppas fortfarande på att allt bara ska falla på plats av sig själv.
Imorgon är det sista tävlingen i Sverige för i år och sedan åker vi på tisdag. Jag har ingen aning om hur jag ska lägga upp det med träning och tävling framöver. Pratade kort med Lotta på telefon idag och hon kom med lite bra tips, så jag hoppas att jag kan få ihop en bra lösning.

För att muntra upp mig själv lite så åkte jag till bästa ridsportbutiken, Stockholm Ridsport och provade typ alla deras vinterkläder, ha ha! Just nu har Pikeur seglat upp som en stor favorit, men jag har lite svårt för att det egentligen är ett dressyr-märke, eller är det det? Skitlöjligt, jag vet... men jag har ändå köpt ett par Pikeur-plagg som jag tycker är jättefina. Köpte inget just idag dock, eftersom jag vill invänta Kingslands vinterkollektion också. Eller köpte inget och köpte inget... jag köpte ju faktiskt ett superbra innetäcke till Figaro i funktionsmaterial från Bucas, som man kan lägga på även om hästen är svettig.


Jag menar hur snygg är inte den här blå västen?!



Eller den här gröna?! Vill ha!!!
Fleecetröjan och mössan ser också kanon ut, måste kanske ha hela kitet?

ANNONS: