26 februari 2012, 13:58
Antonia bästa young ridern
Young Rider Krafft Cup vanns i år av Antonia Andersson på Ouganda La Silla, som var dubbelt felfri på en riktigt bra tid. Andraplacerad blev Wilma Hellström på Caponera och trea Irma Karlsson på Cornesco LJ. För kvalvinnaren Karl-Philip Ingvarsson ville det sig dock inte alls. Hela tolv fel i grundomgången blev det i dag.
Antonia Andersson är från Eslöv och har haft Ouganda La Silla i ett och ett halvt år.
- Jag köpte henne när jag var i Tyskland hos Bo Kristoffersen och Rolf-Göran Bengtsson och tränade. Hon kommer ursprungligen från Frankrike men köptes in av Rolfs hästägare Alfonso Romo. Innan jag fick henne hade hon inte gjort så mycket, eftersom hon hade haft föl. Jag tror inte att hon hade hoppat mer än några 1,30, säger Antonia.
Ouganda ger ett väldigt stabilt intryck, vilket är något som ryttaren bekräftar.
- Hon är en väldigt snäll och försiktig häst, samtidigt som hon är väldigt jämn. På tävling går hon ungefär lika bra varje gång!
Under tävlingarna här i Scandinavium har Antonia fått hjälp av sin mentor Bo Kristoffersen, tillika Rolf-Göran Bengtssons kompanjon.
- Efter i går sa han, nu f-n ska vi vinna! Han har hjälpt mig både när jag gick banan och på framridningen, berättar hon.
Hittills har inte Antonia haft någon speciell vinst eller tävling som har "varit det största hittills". Även om hon ganska ofta har fått frågan.
- Från och med nu vet jag vad jag ska svara - det här!
Tvåan Wilma Hellström är också väldigt nöjd med sin placering. Hon är nämligen lite ringrostig eftersom hon inte har tävlat så mycket på ett tag.
- Jag skadade mig på tävlingarna i Borås, fick åka ambulans och har sytt handen, berättar hon.
Antonia har köpt Ouganda La Silla från Bo Kristoffersen och Rolf-Göran Bengtsson.
ANNONS:
ANNONS: