Att prissätta sina föl…

Avel och sånt

Igår 07:00

Att prissätta sina föl…

Denna diskussion är ju spännande, för allt handlar ju om vem du pratar med.

Jag kan inte alls tala för hopp aveln, där är jag icke insatt. MEN dressyr aveln, finns en hel del roliga annonser med sinnessjuka priser.

Självklart vill alla ha så mycket som möjligt för sina föl, men någonstans måste det vara rimligt. Och det är så många olika faktorer som spelar in, Fölungen är inte värd mer än någon vill betala för den. Punkt.

Jag har sålt föl i alla olika prisklasser, allt från 50 000kr till flera hundra 000kr.

Och varför har de kostat så olika?

För att det är olika individer, en fölunge som travar för en 9.5 på fölvisningen kommer kosta mer än en fölunge som travar för 7.5.

Och självklart är det meriterande att ha en mamma som gått i sporten och presterat, men jag upplever endå inom dressyr aveln att fölungar som inte är så rörliga som föl blir mer svårsålda. Medans i hoppningen är det nog tvärtom? Där handlar det bara om prestationer från mamman.

Lägger man ut sin fölunge för 100 000kr och ingen hör av sig, ingen nappar. Då är den för dyr. Sen måste man också tänka på VAD man lägger ut för info. Har sett annonser på fölungar med bilder jag aldrig skulle lägga ut.

Även om fölungen inte är ful i benen, så lägg inte upp en bild där den står konstigt så det blir missvisande. Allt man lägger ut är reklam. Lägg endast ut bilder i rätt position och säljande bilder. Ingen vill köpa en fölunge som inte ser attraktiv ut på bilderna. Allt ska vara säljande.

Sen är det också komiskt med folk som säger: jag vill inte ha kvar fölungen, men får jag inte 100 000kr så kan jag likaväl behålla den och sälja när den är 3år.

Hmmmm…. hur mycket har hästen kostat dig då tror du?

Hö, hovslagare, vaccinationer, försäkring, veterinärvård? Dessutom, när de kommer upp i ridbar ålder, då ska alla numera röntga hästen. Och då finns det alltid risk att du får gå ner i pris om de hittar något.

Sen spelar ju annat in också, som ekonomin.

Som för några år sedan när alla räntor skenade upp, och dieseln steg. Då sjönk också priserna. Inte så konstigt egentligen, men tråkigt för oss uppfödare som fick sämre betalt, men kostade lika mycket endå. Där får man ju göra ett val att låta bli att sälja isåfall.

Men de hästar jag planerat att sälja, har jag sålt till billigare pris istället för att behålla, då det kostar mer i längden att behålla dem.

Och alla uppfödare/ägare är ju alltid partiska, och tycker att deras fölunge är finast.

Såklart, det är våra små barn.

Men när man sätter pris, så måste man se genom någon annans ögon och vara realistisk.

Och tänk på!! Vad ni lägger ut för bilder o filmer.

ANNONS: