29 maj 2015, 14:55

Att triangelmärka en häst

Hej!
 
 Tänkte visa lite bilder på hur det ser ut när man triangelmärker en häst.
 
 Om man har en häst med en kronisk skada som gör att den ej längre kan användas som rid eller tävlingshäst och hästen är "utdömd", dvs att försäkringsbolaget har löst ut livsumman på hästen för att veterinär och försäkringsbolag bedömer att hästen inte längre har användbarhet som ridhäst, så kan man istället för att avliva hästen välja att triangelmärka den och anpassa hästens liv efter de förutsättningar den har.
 
 Detta gäller hästar som bedöms kunna klara av att vara sällskapshästar eller ev användas till lättare promenadridning. Triangeln som man frysmärker hästen med gör att hästen officiellt märks så att ingen ska kunna träna den hårt eller åka på tävling med den.
 
 Man triangelmärker hästen med hjälp av flytande kväve som är -196 grader.
 
 Det finns olika typer av anordningar. Antingen gör man som jag visar på bilderna, eller så använder man en kvävebehållare som leder kväven ut i en slang med en metallpinne längst ut. Den får man isåfall trycka/hålla som en triangel på hästen. Men den anordningen behöver man inte hälla upp kväven som på bilderna.
 
 Man börjar med att sedera hästen och klippa en ruta på vänster lår. Man tvättar rent området och anlägger sedan lokalbedövning runt.
 
 Man häller upp den flytande kväven och håller ner sin triangel i den ända tills det slutat "koka". Man håller sedan triangeln mot hästen under ca 1 minut, lite kortare eller längre tid beroende på vilken färg hästen har.
 
 



 Hästarna känner inget alls under frysningen men vänder ibland på huvudet för att se varifrån den vita ångan kommer.
 



 
 Klart! Pälsen växer sedan ut men triangeln kvarstår och blir väl synlig. Brukar bli en liten skorpa över triangeln i början, strax efteråt, men den brukar släppa av sig själv.
 
 
 Denna häst kommer nu att få leva pensionärsliv i hage och agera sällskapshäst efter att matte kämpat länge med att få hästen frisk. Tyvärr gick det inte trots operation och mycket lång rehab, men hästen får leva vidare som sällskaps och promenadhäst i skog och mark hos ny matte med lägre ambitioner.
 
 



 
 Man glömmer ibland bort att triangelmärkning är ett alternativ då en häst blivit utdömd. Det måste dock vara rätt typ av häst som triangelmärks och klarar av ett lugnare liv utan lika mycket ridning. Hästen får inte lida till vardags av sin skada, då är det inte ett alternativ. Sen glömmer man ofta att det finns många människor som kan tänka sig att ha en sådan häst. Alla vill inte träna jämt och tävla och kanske vill ha en häst att enbart skritta ut i skogen på. Tänkvärt!
 
 
 Hej svejs!
 /Izabella

ANNONS: