5 april 2015, 11:32

Avelsrådgivning med SWB - del 3

Hej!

Då var det dags för den tredje delen av avelsrådgivningen med SWB (som de faktiskt heter numera, jag hänger inte med i svängarna utan lever kvar i dåtiden då de hette Asvh..My bad!).

Den här gången är det Christina Olsson som ger råd till Malin Larssons fina och meriterade dressyrsto Disa.

Ägarens egen beskrivning:

Namn: Disa
Född: 2003
Färg: brun
Mankhöjd: 178 cm.
Ägare: Malin Larsson
Stam: Dream of Heidelberg II-Grandjur
Blup: http://www.blup.se/sv-SE/horses/175025-disa

Disa har tävlat upp t.om Intermédiaire och har placeringar i svår klass dressyr. Ett Mecklenburger sto född i Tyskland och köpt till Sverige som 2 åring. Har en avkomma e. First Wish, som 3 åring fick denna totalt 48 poäng på gångarter och 47 poäng på hoppningen. Tävlar idag Msv dressyr.

Disas starka sidor är framförallt hennes trav som är väldigt elastisk, ett stort + på hennes temperament. Lugn och sansad i de flesta situationer men ändå nerv vid ridning. Hennes svaga delar är galoppen. Bedömdes som 3 åring med 45 poäng och utlåtandet:
Typ: Stor, välutv, reslig, ngt tung.
Huvud, hals, bål: Vackert huvud, bred kort hals, stark rygg, välf. kors.
Extremitet: Bra ledgångar.
Skritt: Vägvinnande m. god takt och rörligthet.
Trav: Taktm. ngt tung, mer bakb.akt önskv.
Galopp: Rund m god rytm & balans, ngt tung.
Totalpoäng dressyrtalang: 45

Löshoppning
Teknik och förmåga: God ryggverkan & bakb.teknik, ngt hängande underarmar, ngt obalanserad, landar i hö. galopp, hoppar i v.
Temperament och allmänt intryck: God hoppvilja och sansad.
Totalpoäng hopptalang: 44

På kvaliten som 4 åring fick hon 8:or rakt igenom och blev bästa fölsto.
Tänkt använding av avkomman är dressyr i första hand, men att den kan hoppa ses inte som något negativt för att variera träningen. Syftet med den första avkomman är att antingen sälja som föl eller behålla och utbilda och sedan sälja för att få ekonomi i avelsarbetet.

Önskade egenskaper är att få ner storleken på avkomman då Disa själv är 178 i mkh, hennes avkomma som nu är 8 år är ca. 169 i mkh. Disa upplevs inte stor att rida men max måttet skulle jag vilja ligger på runt 170 som högst. Skulle även önska en något nättare avkomma då Disa är ganska grov för att vara dressyrhäst, men har själv goda ledgångar och bra benställning. Lite mer action är önskvärt för att få kvickare ben.

Prisklass någonstans mellan 20-25 000 kr. Har själv bara fött upp en tidigare avkomma som kostade ungefär 19 000 kr att få fram, så är därför inte 100 % insatt i kostnaderna för dressyrhingstarna.


Expertens svar:
Disa är ett välmeriterat dressyrsto som också redan lämnat en talangfull avkomma och får därför anses som mycket intressant för dressyraveln. Det man skulle önska är en lättare typ på avkomman samt som du har önskat, bättre galopp och mindre storlek. Det är generellt sätt lättare att hitta större hingstar för dressyravel än mindre. De hingstar du får som förslag har ännu inte fullvuxna avkommor så vi vet inte exakt hur de förärver sig storleksmässigt. Två av dem är dock själva små.

Den första hingsten som skulle kunna passa är Van Vivaldi. Han är e. Vivaldi – Olivi – Biotop, normalstor- 166 cm samt mycket ädel, elegant och välproportionerlig. Han har uttrycksfulla, lätta gångarter i uppförsbacke och mycket god ridbarhet. Ffa traven och galoppen håller toppkvalité.

Total Hope är en av årets nygodkända hingstar och bara tre år. Han har en otroligt välmeriterad härstamning. Fadern Totilas kräver ju knappast någon närmare presentation, men även modern Weihegold tävlar framgångsrikt i internationell GP dressyr. Total Hope är endast 162 cm i mankhöjd och vi tror att han behöver ston med lite storlek och linjer. Gångartsmässigt kan han förmodligen bidra med rörlighet, elasticitet, bärighet och bogfrihet i samtliga gångarter och det verkar vara en mycket avspänd och samarbetsvillig individ. Både Total Hope och Disa har den tyske dressyravelsgiganten Donnerhall en bit bak i stamtavlan, men inte så nära att det innebär några risker med inavelsproblem.

Det tredje och sista förslaget är Deodoro, godkänd vid förra årets bruksprov och väntar sina första föl i år. Även Deodoro är av en mindre modell, 163 cm, samt ädel och långlinjerad. Han har högt fullblodsinslag via morfadern Lauries Crusador xx. Bakåt på mödernesidan är stona små, vilket talar för att Deodoro sannolikt kommer att ta ner storleken en del och således passar att använda till större ston. Deodoro har tre mycket bra gångarter med extra plus för galoppen. Gångarterna kännetecknas av lätthet och bärighet med mycket bra övergångar och snabb reaktionsförmåga. Han ger intryck av att ha god ridbarhet och samarbetsvillighet. Även Deodoro har Donnerhall i stamtavlan, men inte heller här så nära att det innebär någon risk för inavelsproblem. Man ska alltid vara försiktig med inavel, men just Donnerhall har inavlats på en hel del i Tyskland utan att det verkar ha lett till några större problem för avkommorna.

/Christina Olsson

ANNONS: