Hos Stall Steninge By blir en sak klar efter den andra i nya stallbyggnaden. Dessutom har en del rivits på den gamla – och alla hästar har flyttat hem från betet.

Hos Stall Steninge By blir en sak klar efter den andra i nya stallbyggnaden. Dessutom har en del rivits på den gamla – och alla hästar har flyttat hem från betet.

Hästliv

12 oktober 2021, 15:56

Bildblogg och "ska bara"

Hej!

Oktober är här och (gud vad jag är trött på att skriva denna rad) livet på gården dundrar på i hög fart! I morgon kommer rörmokaren hit och börjar koppla in vatten till nya stallet. Vattenkopparna är på plats och internet på väg in.

Internet behövs i stallbyggnaden för att få tillgång till den fantastiska app jag ska få. Eftersom jag byter ut mina vattenhinkar mot vattenkoppar väcktes en liten oro i mig. Hur ska jag se att hästarna dricker ordentligt? Speciellt de som står på boxvila. Min älskade man gav mig då en lösning. Till varje vattenkopp kommer det sitta en mätare som dagligen mäter hur mycket vatten de dricker, all denna information samlas i en app där jag kan gå in och titta hur det ser ut per box. DRÖMMEN! Ser vi då att någon dricker sämre så åker en hink in i boxen :-) 
Jag kan återkomma till er när jag vet vad allt heter, om ni vill, så får ni se.

De senaste veckorna har jag pendlat mellan kliniken, vattenträningen och fixat på gården. Alla hästar från sommarhagarna är nu ihopsläppta i vinterhagen vid lösdriften. Det gick finfint och flocken är klok med åldrarna från föl till 23 år gamla hästar. 


Gänget joggar runt vid ihopsläppet. Warona (med bläs till vänster) är dräktig och orkade inte springa. Lunatic (mörk i bakgrunden) betar lugnt och var inte sugen på att busa. 


Vattenträningen på Ågesta går finfint! DJ kan knappt stå still när lastbilen rullas fram och benen lindas för avfärd. 


På gården har hösten tagit över och färgerna exploderat!


En av kundhästarna har fått sjukbeslag för att avlasta hans skadade ben. Målet är att tån inte ska "gräva ner sig", utan att trakten sjunker lite. 


Vi har rivit en box och förråd på gamla stallet (som nu ska bli karantänstall).



Vi målade väggen, men den ska målas igen och fixas till. Notera det stora stenblocket under "staketet", den var SÅ stor och vi fick inte bort den. Grannen får ta den med sin grävmaskin :-)


Hund i krubba - helt normalt?! Eller? :-) Våra boxar kommer från Ydre Grinden och det är ekplank.

I helgen hann vi med så mycket jobb. Jag var två vändor till återvinningscentralen. Veckan just nu går ut på rehabilitering, tömkörning, besök till hästklinik och vattenträning samt momsrapport. Hästarna går först, sen försöker jag dagligen hinna med något "ute på gården". I går var det att ställa in alla möbler på verandan och plantera ljung i alla blomlådor. I dag rensade jag framför gamla stallet. 

Målet i helgen blir att montera upp den sista boxväggen (om fraktbolaget behagar att köra hit den...) och att fortsätta renoveringen av gamla sadelkammaren. Om möjligt så växlar nästa vecka upp och blir ännu mer fullbokad. Men jag ser ljuset i tunneln på byggfronten. Om 4 veckor ska vi vara klara - då är det dags för besiktning. Nervöst, men spännande. 

Mvh Annelie @stallsteningeby på instagram

ANNONS: