7 november 2013, 03:46
Bilder från Wellington
Vi är åter på plats i Wellington för ännu en säsong här, vilket känns fantastiskt. Jag är som sagt ingen vinter människa så detta passar mig utmärk.
Resan över gick super bra och alla hästarna skötte sig jätte bra, jag tycker det känns väldigt bra att flyga med dem för då vet man hur de tar resan och om dom äter och dricker bra!
Man får inte flyga med hästarna hur som helst utan man måste ha ett visum och sen måste man bli godkänd av både veterinär och flygbolaget iaf för det bolaget vi flyger med!

Hästarna är lastade och klara, måste säga att conteinerserna ser mindre ut på bild,. På detta flyget hade vi med oss 12 hästar och vi var 2 tjejer som flög med!

Det låter ganska mycket men hästarna skötte sig bra! Här hissa de upp till flygplanet :)


I väntan på att hästarna skulle bli klara i karantän och att vi skulle få flytta in i stallet fick vi bo ett par dagar på det fina stället :)

Nu är alla hästarna ute ur karantän och vi är alla på plats i här på Springfield south som vi lite checkt kallar det. Alla hästarna har blivit av med vinterpälsen och trivs bra i värmen och med det gröna gräset som är toppen att både äta och rulla sig i :)

Ny fin my prince grimma :)

Godmorgon, det första vi ser när vi går utanför dörren till vår lägenhet.

Cafino kollar läget, en favorit syssla

Promenad längs kanalen

Jolly joker väntar på mat

Mmm så mysigt tycker Caffe :)

Canora håller koll på alla i stallet :)

Yvonne klipper Hill

Stallet lite på avstånd :)


Mysig promenad runt Appalossa

Ja det va lite från oss, nu ska jag och Yvonne göra night check och sen är et sov time :) Mvh Ida Lövgren
ANNONS:
ANNONS: