15 februari 2012, 20:06
Borås avklarat nu mot Solen
Jaq har haft fullt upp med att packa upp och packa om tvättat och fixat. Här på Springfield är det full fart.!
Borås gick bra, hästarna hoppade super faktiskt. Canora fick största guldstjärnan även denna helgen, hon var trea i första kvalet, två i andra och vann finalen. Så mycket väl godkänt för henne.
Kval 1 Kval 2
FINAL.... *
Condello var 4a i andra kvalet och i övrigt hade vi väldigt många pacerngar men ingen mer topp 5.
Condellan.. =)
Yummy...
Yummy hoppade jätte bra i uppvärmningen och i kvalet men tyvärr alldels för stark i GP så det blir inget Göteborg för oss men istället så packar vi ihop oss och åker till Spanien imorgon.
Vi ska åka till Sunshinetour så vi kommer att befinna oss i Vejer de la Frontera dom närmaste veckorna.
Med på resan ska Yummy, Canora, Condello, Abbe, Flecu och Boss (som numera ska kallas Ugglan eftersom han och hans bror Räven är så lika)
Fick ett sms tidigare idag och det var iaf 15 grader varmt och sol där under dagen idag så det låter ju inte helt fel.
Jag och Madde kör ner imorgon och sen kommer Alex ner på tisdag han ska nämligen tävla i Osby i helgen med andra hästar.
Lastbilen är packad och klar så imorgon blir det bara att fixa hästarna och sen efter lunch kör vi ner etapp 1.
I Lastbilen finns det inte mycket mer plats för något nu vill ja lova, varenda fack och utrymme används vill ja lova. =)
Jag fick en förfrågan om att visa hur jag gör när jag flätar så nu tänkte jag försöka förklar så gott jag kan
Jag använder mig alltid av en hårklämma, det är ett super bra hjälpmedel för att få undan den delen av manen man inte flätar.
Jag börjar alltid högst upp och går neråt. Jag delar upp manen med hjälp av klämman och gör lika stora flätor det är viktigt för att få en jämn linje.
Ibland rullar jag upp dom efterhand och ibland gör ja först alla flätor och sen rullar upp det beror lite på vad jag känner för..
Jag använder mig därför alltid av två gummiband, ett för flätan och ett för upprullningen. I uprullningen viker jag upp toffsen sätter fast den i flätan och rullar sen in den i sig själv innna jag fäster gummibandet runt den lilla knopp som nu blivit.
Jag gillar att göra många små, jag tycer det är fint men det tar också mycket längre tid så det är inte alltid jag hinner de. Jag hoppas jag lyckade förklara på ett hyffsat bra sätt.
Slutresultatet denna gången.
Nu måste jag ge mig för idag men jag harh hört att det finns Wifi på tävlingsplatsen så jag hoppas på det och tar med mig datorn och lovar att uppdatera er så fort jag kan.
MVH Ida Lövgren
ANNONS:
ANNONS: