9 juli 2012, 00:50
Byte av box och lite tårar (igen)
Hej!
När vi kom tillbaka till tävlingsplatsen så var omhoppningen på amatörtouren i full gång! Alla tjejer är så otroligt duktiga och jag har försökt prata med så många som möjligt och titta på rundorna som ryttarna närmast Cajzas box i tävlingsstallet.
Wow, de tjejerna kan verkligen rida bra och alla är så otroligt trevliga!
Klockan 15.00 drog andra kvalet för 7-åringarna igång, solen sken och det var verkligen "Falsterbo" över hela klassen. Hög klass på hästarna, bra väder och god stämning!
När kvalet var klart så flyttade vi över Cajza till hennes nya box. Den ligger precis vid tävlingsboxarna här i Falsterbo.
Eftersom vi är fyra personer som hjälps åt så gick det jättefort, hon kommer att få bo där till vi åker hem på onsdag. :)
Vi ville passa på och njuta av semestern och lite lediga dagar här i Falsterbo innan vi styr trailern hemåt.
Nu har vi suttit ute på verandan, ätit en god middag och skrattat så att käkarna krampar!! :)
I bakgrunden har det blixtrat och åskat lite, men det skapar bara en härlig känsla av sommar.
Efter middagen gick vi ner till Cajza för att titta till henne i sin nya box. Sandra och Emelie ordnade mat och vatten medan jag och Per tog en promenad med både häst och hund.
Vi gick ner till framhoppningen, fortsatte förbi Ulla Håkansson-läktaren och lät Cajza beta vid den andra framhoppningen.
Medan hon tuggade gräs och Greta sniffade runt efter vilka hundar som gått där tidigare så hörde (och såg) vi Loreen framföra Euphoria inne på Gröna banan där Mercedes hade sin VIP-tillställning.
Vi började prata om resan som varit detta år.
För ett år sedan här i Falsterbo sa jag att jag skulle rida Amatörtouren detta år. Då hade jag två månader tidigare debuterat 90 cm clear round på en lokal tävling.
Nu stod jag här, med min lilla "familj" en varm sommarkväll i juli och faktiskt hoppat två kval i Amatörtouren och debuterat på 125-höjden.
Självklart inte med den bästa uppladdningen, men vad gör det när jag siktade in mig på målet och höll fast blicken hela vägen fram!
Det har verkligen varit en resa med "blod, svett och tårar", det vet ni lika väl som jag.
Och vet ni vad?
När vi stod där och Loreen drog i för kung och fosterland på sin schlagerlåt, då kunde jag inte hålla tillbaka glädjetårarna!
Jag är så priviligerad i livet just nu och är otroligt tacksam för det.
Ni bloggläsare är en stor del av det och jag blir helt generad och överväldigad av alla era fina ord som bara strömmar in! Tusen tusen tack!
Glöm inte att det var ni som peppade mig och tröstade för en vecka sen när jag stod där på kryckorna! Ni är helt enkelt en del av maskineriet i denna motor :)
Imorgon ska jag skritta ut på min prinsessa, det blir en tur ner till stranden om vädret är fint!
ANNONS:
ANNONS: