7 december 2015, 10:18
Den svenska uppfödaren vs. den svenska hästen
Hej!
Julstressen börjar närma sig och i år tänker jag försöka handla alla julklappar på nätet! När det är gjort inbillar jag mig att jag kommer att andas lugnare. Hur gör ni?
För mig handlar allt om att bli avprickat, slutjobbat, färdigsnackat, löst och så vidare. Har skrivit det förut tror jag, men december handlar om avslut för sedan i januari är det att rulla upp ärmarna (eller heter det vika upp dem?) och ta nya pigga tag som gäller. December handlar alltså om att städa ut. Checka ut.
Peder vann VW Grand Prix med All In FOTO: Haide.se
Vad har hänt här då? Jo, lite snabbt avbockat så vann Peder VW Grand Prix-finalen med All In, sedan drog vi vidare till Friends, familjen i uppdelade högar och resor olika dagar.
Mot Friends med Bill.
Stephanie och Carlo i Friends Arena. FOTO: Haide.se
Väl där har man som vanligt planerat in för många möten men det gick bra tycker jag. Väldigt bra möten blev det, ett av dem var till exempel med Sportrådet (hoppning). Där försöker vi lyfta frågor om hoppningens utveckling, vi försöker att inte grotta ner oss i detaljer. Just nu handlar det mycket om tränarens roll, att stärka tränarens roll på olika sätt. Jag tycker att det var ett väldigt bra möte och nu hoppas man att det blir lite action av våra idéer och tankar.
Sportrådsmöte.
Jag hade också möte med SHS AB (Scandinavian Horse Show AB) som jag är 1/4 av tillsammans med Anna Bråkenhielm, Jana Wannius och Sylve Söderstrand + några från Elmia som planerar vår nya tävling på just Elmia. Elmia Scandianavian Horse Show!
Sedan vi gick ut med pressreleasen och nyheten om att vi kommer göra tävlingar på Elmia i Jönköping, med start den 26-30 oktober 2016, har mottagandet varit helt överväldigande faktiskt. Det är inte klokt vad många glada sms/mejl/samtal och tillrop vi har fått. Det ger verkligen oss alla energi att rulla igång det hela!
Visionen är att bygga upp detta breddarrangemang till en riktig hästfest! Helst vill man göra allt på en gång, men jag tror att det är viktigt att ta ett steg i taget och börja lite lagom år ett. Så att vi gör saker med kvalitet, långsiktigt.
Jag längtar till att jag ska få se hästar, uppfödare och hästägare mötas på Elmia – på startlinjen men också i en bra gemenskap där vi kan bygga kontakter och tillsammans få sporten att växa!
När jag skriver detta kan jag inte låta bli att tänka på de uppfödare och hästägare vi har i Sverige, vi måste jobba för dem, ge dem möjligheter på olika sätt att fortsätta och helst få dem att växa, avla, importera och ha möjligheter att utveckla sig och satsa lite till. Jag önskar att avelsföreningarna skulle fokusera mer på dem, istället för på den svenska hästen för den finns knappast längre. Däremot finns den svenska uppfödaren och den svenska hästägaren i allra högsta grad.
Nu svävade jag ut. Helt klart. Jag har varit på Bollerup i olika omgångar den senaste tiden, vi är ju engagerade där och har vissa föredrag och lektioner. Nu senast var det grundridning som Stephanie visade och jag pratade om, och någon tid därefter var jag där och pratade marknadsföring och jobb. Angående det senare kan jag bara kortfattat säga att ”du är ditt eget varumärke”, ditt sätt och dina handlingar är viktiga. Prata, ställ frågor och så vidare. På Bollerup passade jag på att kolla in unghästarna på lösdriften.
Härlig lösdrift på Bollerup.
På Bollerup med elever.
Main Balouba.
En till kort resa till Stockholm har jag också gjort, Nobis Hotell hade fest och ville ha ett ”hästrum”. Jag och Sanna Lundell var typ en installation i ett rum, lite märkligt var det... Caroline Kanekrans, som jag håller på att starta en webbutik med (http://getthegallop.com) stylade rummet riktigt nice (Sannas hästblogg hittar du här).
Hästigt rum på Nobis Hotel.
Hemma har vi haft ett tidigt julbord med stallet. Vi har även fått en hustomte, ja för maten försvann längst ner i kylskåpet, men det visade sig att Bill lärt sig öppna och hugger gärna en korv då och då. Det blir till att sätta något slags lås på kylen alltså. Det vore faktiskt rätt bra för mig också! Jäkla julmat och bullar…
Hej så länge!
/Lisen
Julbord.
Korvtjuven...
ANNONS:
ANNONS: