11 september 2011, 22:25

Detta var Wellington och hans systers helg

Den här helgen har Wellington och Caramelle briljerat.

I lördags tränade jag med Wellington för Vincente och Wellington var helt fantastisk! Så bra har han nog aldrig gått. Han kändes så mjuk, så fin och så aktiv redan från början. När Vincente kom visade jag galopp med galoppslutor, bytesserier och piruetter, traven med samlingar till nästan passage och det gick som en dans. Vincente sa bara bra två gånger, inget mer. Sedan fick han ta Welli för hand och träna piaff. Jag och Gabbi var helt tagna. Imorgon ska Vincente piaffa honom igen.

Jag har ridit honom i lägre form för att få med ryggen och försökt att släppa på pressen som det blir att man sätter på dem när de ska prestera. Jag har också börjat rida honom på kandar och fokuserat mer på framtiden än bara på det som händer i år. Han har ju väldigt lätt för sig och verkar tycka att det är kul med lite svårare uppgifter. Det är så kul när man känner att det ger resultat att ändra och lägga om träningen. Sedan vet man ju aldrig hur länge en sådan formtopp håller. Hoppas på for ever, eller att det i alla fall kan få kännas så där bra någon mer gång, för då är det nästan magiskt!

Syrran fixade kvalet till Flyinge idag i Enköping. Hon fick 80% och direktkvalade därmed till 4-årschampionatet i Flyinge. Hon var jätteduktig men lite tittig, det medförde nedslag på lösgjorheten, men hon fick 8,6 på framtidspotential så det är vi väldigt nöjda med!

Cilantro tycker jag kändes jättefin, dessvärre drog han av sig en sko precis när han kom in och gick testet med bara en framsko. Kanske det påverkade honom lite men han gör alltid sitt bästa ändå.

Han fick totalt 78%. Domarna tyckte att han gick för fort i traven och även i skritten. Han är en energisk häst och jag tycker personligen att unghästar ska få gå på ordentligt framåt, de är inte balanserade och starka nog för att bära sig i ett lågt tempo om man ska visa det bästa av deras gångarter. Men dressyr är bedömningssport och alla tycker olika. Jag kan tänka mig att det är svårt att bedömma unga hästar då växtfaser, styrka och hur mycket de är ridna spelar stor roll. Jag tycker att det är jättebra att det är testryttare i finalen i Flyinge då mycket sitter i känslan, i och för sig gillar ju olika ryttare olika typer av hästar så det som känns bra för en ryttare kanske inte ger den bästa känslan för en annan. Det viktiga är i alla fall att häst och ryttare utgör en bra match.

 Det var i alla fall många riktigt fina hästar i Enköping, sju hästar gick på över 80%.

Ny vecka, nya tag imorgon!

ANNONS: