28 november 2010, 13:36

Douglas tvåa i Grand Prix – Malin vann meetingbilen

Runt lunchtid på söndagen avgjordes helgens viktigaste hoppklass, Stockholm Grand Prix, med en bil i förstapris. Åtta ryttare gick till omhoppning varav fem var svenskar, men bara två lyckades rida felfritt.
Det var dels grymt snabbe Leon Thijssen på Tyson (hästnamnet och efternamnet uttalas typ samma...) som knep segern och bilen. Dels supertalangen Douglas Lindelöw på Talina, som alltså slutade tvåa och blev 75 000 kronor rikare.
- Jag startade fyra i omhoppningen och visste att jag hade några snabba ryttare efter mig. Så jag satte press på dem och det höll, berättar Leon.
Han är inne i ett riktigt flyt just nu, hästen Tyson vann en Grand Prix även förra helgen.
- Så dopningsprovtagningspersonalen kände igen honom idag, när han skulle testas efter segern.
Douglas får en fråga på presskonferensen efteråt, om han är överraskad över att det gick så bra för honom i klassen.
- Nej, inte överraskad. Men väldigt glad! säger han.
Unge herr Lindelöw vet nämligen att han och Talina har kapacitet, efter et fantastiskt år. Han har avancerat från plats 700 någonting till plats 213 på världsrankingen. Och har nu blivit uttagen att rida världscupen i Mechelen.
  
John Whitaker kraschade
Snabbaste fyrfelaren, John Whitaker på Dazzle, hamnade på tredje plats. Trots att det inte var vilka fyra fel som helst John fick, han totalkraschade i hindret och det så ganska otäckt ut.
- Vi såg olika distanser jag och hästen. Jag tyckte att hon skulle gå av stort och hon försökte lägga in ett litet innan. Men jag är väldigt nöjd med henne trots att vi kraschade, hon är ganska ny på den här nivån. Och jag kvalade ju till Agria Nordic Tour ikväll, så jag kan fortfarande vinna min 90-onde bil (John har vunnit 89 bilar hittills i karriären, reds anm.).
Stoet Dazzle har funnits hos familjen Whitaker i fem år, de första fyra åren reds hon av Johns dotter Louise.
- Min dotter har gjort allt det hårda arbetet med hästen. Som jag gjorde mitt bästa för att förstöra idag, säger John med ett snett leende.
 
Äntligen en bil till Malin
Malin Baryard Johnsson blev visserligen "bara" tia i klassen. Men det räckte för att hon skulle ta hem meetingpriset, hennes första Globen-bil. För den som inte hört det har det verkligen gått troll i det här med bilar för Malin. Hon har varit nära så många gånger...
- Äntligen! Jag hade koll på att Roffe och John behövde vara minst tvåa för att kunna slå mig. Men Douglas hade jag inte räknat på, så där blev jag lite stressad. Den lilla ungen..., skämtar Malin.
Sedan blir hon allvarlig.
- Det är jättejättekul att vi har en sådan megatalang i honom. Vi lite äldre ryttare kommer att få se upp. Eller ja, vi får redan passa oss, han var ju bäst här idag.
Douglas får frågan om han, som så många andra, tänker flytta utomlands nu.
- Än så länge har jag det väldigt bra här, med bra hästägare, support hemma och en bra anläggning. Det finns mycket kunskaper i vårt land. Så jag har inga flyttplaner som det ser ut just nu, säger han.
Malin Baryard sa senast igår att hon inte KAN vinna bilar i Globen. Det fick hon äta upp idag.
- Å andra sidan har jag vunnit ganska mycket pengar här tidigare. Så jag hade nog kunnat köpa en bil om jag velat...
 
Tamina ska bli mamma
Den här bilen är förresten nästan lika mycket H&M Taminas som Malins. Det fantastiska tidshoppningsstoet har vunnit två klasser i Globen. Och förhoppningsvis har hon gjort sin sista start, hon ska nämligen in i avelsboxen. Om det "tar sig" blir det inga fler tävlingar.
Inte helt oväntat är Malins hingst Tornesch den tilltänkta pappan.
Gillar de varandra när de ses i stallet? Nu när de ska bli föräldrar?
- Tamina gillar alla killar och Tornesch gillar alla tjejer. Så det ska nog bli bra!
 

Så här glad blev Leon Thijssen över sin bil.
 

Supertalangen Douglas Lindelöw kom tvåa.
 

John Whitaker kraschade rejält men red bara vidare, som det proffs han är. På så sätt klarade han tredjeplatsen.
 

H&M Tamina verkar ta Malins bilvinst med ro. Snart ska hon få bli mamma.
 

Den obligatoriska tummen upp-bilden.
 
Hela resultatlistan

ANNONS: