19 november 2011, 20:06

Du är vad du äter

Var det någon som såg Du är vad du äter i torsdags? Tv4 beskriver avsnittet som följande;

"Del 5 av 10. Anna Skipper möter ryttaren Therese som bor med sin man Göran och två tonårssöner på en gård i Sörmland. Therese lägger mycket tid på sina hästar och har svårt att hitta rutiner i vardagen. Hon ersätter lunchen med att småäta, dricker coca cola istället för vatten och älskar fikabröd och godis. Anna Skipper sätter Therese på en hård detoxkur för att hjälpa henne komma i form."



Det första Anna sa till Therese var att hon gav sina hästar bättre mat än vad hon lagade till sig själv. Något jag har påpekat många gånger att ryttare är experter på i min gamla blogg samt på en del andra ställen. Roligt att det var med en ryttare denna gången för att få se hur Skipper tyckte att hon skulle äta och röra på sig. Det framgick så tydligt också att dina levnadsvanor bestämmer resultaten i sadeln. Något många är medvetna om men tyvärr ignorerar. 



En sak däremot som kändes lite konstigt var att Therese tränade så hårt under tiden hon gick på flytande föda/detox. Jag brukar själv detoxa två gånger per år (dock med fast föda) för att rensa ur kroppen. Brukar köra fem dagar och även om jag äter fast föda (fisk, kyckling, frukt, grönsaker etc) orkar man inte träna eftersom att man utesluter kolhydrater (förutom de som finns i grönsakerna och frukten t.ex). Det kanske är det som kallas TV eller så var hon väldigt tapper!


Programmet går att se i fem dagar till på TV4 play, se det! Väldigt bra och intressant. Du hittar det här.


ANNONS: