Gästbloggen
6 juli 2015, 00:09
EM-blogg: Finner inga ord
Cecilia Bergåkra – 13 år gammal – är uttagen till Childrens-EM i dressyr i Vidauban, Frankrike, tillsammans med sin hingst I Do Kiss. Följ med på deras häftiga äventyr!
WOW, EM-SILVER 2015!!!!!!!!
Merci beaucoup!
Nu sitter vi i lastbilen på väg hem och jag kan fortfarande inte förstå att det var lilla jag som fick kliva upp på pallen idag, med ett silver runt halsen, en blombukett i handen och en fantastisk publik som applåderade medan svenska flaggan hissades!
Redan när vi kom fram kändes det som en vinst, en dubbel vinst att Kissen uppförde sig otroligt bra och att han har druckit och ätit superbra!
Men att åka hem med ett EM-silver till Sverige är minst en trippel-vinst. ;)
Så tacksam för att jag får rida och utvecklas med Kissen, så tacksam för att jag fick den här chansen och såååå tacksam för allt stöd och stöttning från alla världens kanter och inte minst från alla i Vidauban som var på plats!
Finner inga ord! Kommer en del inlägg imorgon om tankar, upplägg runt detta och känslan inne på arenan samt en REJÄL bildbomb från denna resa!
Just nu känner jag för att bara njuta av stunden!
Ni får gärna kommentera om det är något ni undrar!
Au revoir, på återseende för er som inte förstår franska... ;)
ANNONS:
ANNONS: