25 februari 2015, 23:39
En dag i hippologentecken!
Guess who's baaaack?
Äntligen är Flamman tillbaka under sadeln igen! Hans utslag har blivit mycket bättre och förra veckan kunde han börja ridas igen. Precis lagom till examen om två (!!!) veckor. Ingen är gladare än jag. Har saknat honom så mycket! Han är för tillfället som en fijolsträng och väääldigt het på gröten. Men det är för att han vilat och det kommer bli bättre med lite arbete. Denna veckan har han fått gå för Marianne och jobbat med att växla formen, lite lösgörande arbete och skolor. Joooobbigt säger Flamman men väldigt nyttigt för hans kropp och knopp!
Igår var en dag att minnas. Den började med utsläpp hemma i stallet. Senare i räserfart mot Strömsholm för handledning inför presentationen av min seminarieuppsats. Jag börjar äntligen se slutet på denna kurs. Snart är vi i mål! Därefter åkte jag åter hem och red min lilla Cheebabus som dagen innan dressyrat lite i ridhus för första gången sen hon kom till mig. Duktig som få var hon och fick sig en välförtjänt joggrunda i solen.
Sen var det dags för lektion med Flamman. Alltid roligt att rida lilla Flamstrams och han sprang fint i skänkelvikningssaxar över medellinjen. Lunch på 10 minuter för att sedan infinna sig i ridhuset där tredje året på hippologen på Strömsholm skulle presenteras för oss. Dressyrhästarna och hopphästarna visades upp, alla jättefina i uppvisningsskick med bländande hårrem, vita lindor och knoppar. Ursnyggt! Marianne hade en uppvisning för oss med en av treornas fina dressyrhäst Cumulus som faktiskt är utbildad till Grand Prix (inte dåligt va?)! Även det... Ursnyggt!
Marianne och Cumulus
Lina som är dressyrstipendiat rider skolhästen Dexter
Som grädde på moset får några av oss i klassen sitta upp och rida en liten privatlektion på dessa hästar. Själv fick jag rida Mexx som är stipendiathäst just nu. Helt underbar att rida. Så otroligt välriden! Kunde sitta och samla och samla och samla lite till. Häftig känsla minsann! Några i klassen fick sitta upp på hopphästarna och hoppa en liten bana där vi fick vara stildomare.
Elin och skolhästen Indipendence
Kvällen fortsatte med att hela Strömsholms hippologtrupp inklusive lärarna åkte till Prison Island och lekte ”fångarna på fortet” i några timmar. Tävlingsmänniska som man är så kämpade mitt lag på riktigt bra. Vi slängde oss i linbanor, klättrade på väggar, listade ut kluriga gåtor och med tungan rätt i mun förde bollar förbi massa hinder och hål för att nå fram till mål. Vårt lag ”de tre brunetterna och lisa” då lisa (en annan lisa än jag alltså) är blond, toppade listorna och vi tog hem segern! Tjohoo! Glada tjejer som styrde mot Strömsholm för en härlig middag med efterföljande kladdkaka! Rektor Linda vet allt vad vi gillar!
Där fick vi tillfälle för att ställa frågor om år tre och lärarna berättade om hur ridläran, examensarbetet, praktiken osv kommer att gå till. Efter många skratt och en fantastiskt härlig dag ramlade jag i säng igår.. För att sedan gå upp klockan 05.30 rida två hästar och sedan åka hit till Göteborg där jag nu befinner mig. Dags för GHS!
Det där med att hinna andas osv behövs liksom inte när man gör det man älskar!
ANNONS:
ANNONS: